PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowicka CZH chce inwestować i rozwijać rynek ciepłowniczy

  • pt/pap    14 września 2016 - 14:22
Katowicka CZH chce inwestować i rozwijać rynek ciepłowniczy
Nowa strategia CZH ma wpisać się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywaną planem Morawieckiego (fot.wnp.pl)

• Należąca do grupy ARP katowicka Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa (CZH) zamierza stać się aktywnym podmiotem na rynku ciepłowniczym, wspierając inwestycje w lokalnych ciepłowniach.
• W nowej strategii spółka zakłada też zaangażowanie w sektorze mieszkaniowym i ochronie środowiska.
Zarząd Centrali, wyspecjalizowanej dotąd głównie w działalności zaopatrzeniowo-inwestycyjnej, przedstawił założenia nowej strategii wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który odwiedził katowicką siedzibę firmy. Nowa strategia CZH ma wpisać się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, nazywaną planem Morawieckiego.

Podczas spotkania wicepremier ocenił, że przedstawione zagadnienia dobrze współgrają z realizowaną przez rząd strategią rozwoju, wymagają jednak współpracy z innymi podmiotami, szczególnie Agencją Rozwoju Przemysłu i Polskim Funduszem Rozwoju.

Prezes CZH Adam Gorszanów wskazał, że nowe akcenty w planach Centrali są odpowiedzią na potrzeby i wyzwania rynkowe.

"Coraz wyraźniej widoczna jest konieczność przebudowy dotychczasowej struktury grupy CZH. W nowej strategii zakładamy rozwój nowych segmentów działalności, wpisując się tym samym w założenia rządowego planu m.in. w zakresie rozwoju rynku ciepła systemowego czy wsparcia mieszkalnictwa, w ramach programu Mieszkanie Plus" - powiedział Gorszanów.

Perspektywiczne ciepłownictwo

Za jeden z najbardziej perspektywicznych nowych obszarów działalności przedstawiciele Centrali uważają ciepłownictwo. Pod względem dostępu do ciepła sieciowego Polska jest obecnie na szóstym miejscu w Europie. Infrastruktura ciepłownicza wymaga jednak ogromnych nakładów inwestycyjnych - istniejące sieci przesyłowe są mocno zdekapitalizowane i rozproszone.

"Na przykładzie wchodzących na nasz rynek koncernów zagranicznych widać, że inwestycje w tego typu przedsięwzięcia mogą być bardzo efektywne. W wielu rejonach role inwestora powinny przejąć samorządy, które jednak borykają się z olbrzymimi problemami, zarówno kompetencyjnymi jak i finansowymi" - ocenił Gorszanów.

Z przytaczanych przez CZH analiz firm doradczych wynika, że niewielkie ciepłownie, o mocy do 125 megawatów cieplnych, potrzebują inwestycji wartych w sumie blisko 1,7 mld zł. W kraju działa około stu ciepłowni tej wielkości, ich łączna zainstalowana moc cieplna to blisko 4,4 tys. megawatów.

CZH, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, chciałaby stworzyć mechanizm wsparcia samorządów w realizacji inwestycji ciepłowniczych, tak by mogły rozwijać sieci i przyłączać nowych odbiorców oraz podnosić efektywność energetyczną, pozostając jednocześnie właścicielami aktywów ciepłowniczych. Wsparcie miałoby różne formy - od zaangażowania kapitałowego po program niskooprocentowanych pożyczek na inwestycje. CZH rozważa również akwizycję niewielkich ciepłowni i udział w konsolidacji sektora.

Program Mieszkanie Plus

W segmencie nieruchomości spółka, wraz z Polskim Funduszem Rozwoju, zamierza przedstawić ofertę dotyczącą zarówno rynku komercyjnego, jak i mieszkaniowego, co byłoby włączeniem się w realizowany przez rząd program Mieszkanie Plus, przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego.

CZH realizuje również skierowany do samorządów program redukcji tzw. niskiej emisji, który zakłada montaż elektrofiltrów, ograniczających emisję trujących substancji w opalanych węglem lokalnych paleniskach.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.