Katowickie centrum bez tramwajów

Od 20 września przez katowicki rynek oraz dwie główne ulice centrum miasta - aleję Korfantego i ulicę 3 Maja - nie będą kursować tramwaje. Wiele linii zmieni trasy, pojawią się też zastępcze autobusy. Powodem jest trwająca przebudowa śródmieścia.
Katowickie centrum bez tramwajów

Szacuje się, że zmiany dotkną ok. 200 tys. pasażerów komunikacji tramwajowej.

Centrum Katowic to miejsce, gdzie splatają się trasy tramwajów docierających do stolicy Górnego Śląska z ościennych i dalszych miast - Chorzowa, Świętochłowic, Bytomia, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich i Sosnowca. Za tydzień trasy tramwajów z tych kierunków (nr 6, 7, 11, 16, 19 i 20) zostaną zmienione; zmienią się też rozkłady m.in. w Bytomiu, Chorzowie i Świętochłowicach.

Czytaj też: Nowe tory i tramwaje na Śląsku 

Od najbliższego poniedziałku pasażerowie będą informowani o zmianach w ulotkach, rozdawanych w centrum miasta. Szczegóły będą też w internecie, na stronie organizatora komunikacji w aglomeracji - KZK GOP lub poprzez infolinię 800 16 30 30 i (dla telefonów komórkowych) 32 743 84 46.

W czwartek władze miasta przedstawiły plan tymczasowej komunikacji na czas remontu. Pasażerowie będą dojeżdżać tramwajami do przystanków przesiadkowych, skąd pojadą dalej autobusami linii T lub 910 do kolejnego przystanku tramwajowego.

Autobusy mają kursować co pięć minut od rynku, poprzez ulice: Mickiewicza, Dąbrówki, Gliwicką, Sobieskiego, Sokolską i Chorzowską, przez rondo im. gen. Ziętka z powrotem na rynek. Równocześnie na trasie będzie pięć autobusów.

Tymczasowe przystanki autobusowe zlokalizowano przy skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Gliwickiej, po północno-zachodniej stronie ronda oraz przy kościele ewangelickim (ul. Warszawska) i na rynku, obok domu handlowego Skarbek - ten ostatni przystanek ma ułatwić przesiadanie się między liniami.

Wyjątek stanowi nowa, przebiegająca przez rynek linia tramwajowa łącząca dwie dzielnice miasta: Brynów i Zawodzie, która zostanie uruchomiona 24 września. Dodatkowo w dniach 20-23 września na trasie Brynów-Rondo zostanie uruchomiona autobusowa komunikacja zastępcza T16.

Jeżeli prace będą przebiegać zgodnie z planem, na newralgiczny odcinek między rondem i rynkiem tramwaje powrócą jeszcze przed końcem tego roku, natomiast całość prac zakończy się za rok - we wrześniu 2013 r.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE