PARTNER PORTALU
 • BGK

Kaucje za opakowania. Czy w Polsce staną automaty do zwrotu butelek i puszek?

 • Piotr Toborek    17 października 2017 - 12:00
Kaucje za opakowania. Czy w Polsce staną automaty do zwrotu butelek i puszek?
Na razie nie wiadomo, czy i kiedy w Polsce staną automaty do skupu opakowań (fot.youtube)

Od kilku tygodni media donoszą, że lada chwila w Polsce wprowadzony zostanie system kaucji za opakowania – głównie za butelki szklane, butelki PET i puszki. Ministerstwo Środowiska prostuje jednak, że w tej chwili wyłącznie analizuje sensowność takiego rozwiązania, a do jakichkolwiek decyzji daleka droga.
 • Informacja o wprowadzeniu kaucji spotkała się z wielkim odzewem.
 • Piszą o niej nie tylko media, żywa dyskusja toczy się także w mediach społecznościowych.
 • Trudno powiedzieć, w którym momencie tej dyskusji pojawił się wątek automatów do zbierania opakowań, które podobno mają stanąć na ulicach polskich miast i kosztować setki milionów złotych.

Sławomir Mazurek, wiceminister środowiska, dość stanowczo dementuje jednak te informacje:

– Jedna z gazet napisała już nawet, że rząd wprowadza kaucję. Rząd kaucji nie wprowadza, a prowadzimy jedynie prace nad tym, by system segregacji odpadów jak najlepiej uszczelnić i ograniczyć szarą strefę. W związku z tym, w ramach wdrażania polityki gospodarki o obiegu zamkniętym, analizujemy wiele rozwiązań – tłumaczył podczas niedawnego spotkania Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej i dodawał: 

– Do tego będziemy wykorzystywać nowoczesne narzędzia elektroniczne, żeby były dobre dane i dobra baza analityczna. Chodzi o to, żeby samorządy miały jak najlepsze instrumenty, żeby te ambitne cele dotyczące odzysku, jakie stawia nam Komisja Europejska i jakie sobie sami stawiamy, osiągnąć.

Na jakim etapie jest w takim razie pomysł wdrożenia kaucji za opakowania?

– Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zleciła analizę wprowadzenia systemu kaucyjnego dla opakowań. Wyłoniona w przetargu firma doradcza Deloitte do 29 listopada za 236 tys. zł sprawdzi, czy w Polsce jest to możliwe pod kątem finansowym, organizacyjnym i prawnym. Przedstawi też, jak funkcjonuje taki system w wybranych krajach Unii Europejskiej – informuje Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska.

O to, czym zajmie się Deloitte, spytaliśmy przedstawicielkę firmy i jednocześnie przewodniczącą Towarzystwa Ekonomistów Polskich Julię Patorską.

– Generalnie chodzi o weryfikację, czy jest możliwość wprowadzenia takiego systemu i czy jest to zasadne, biorąc pod uwagę cel, któremu on miałby służyć. W mediach jest na ten temat dużo informacji, ale często bardzo nieścisłych. Dzisiaj nawet pojawiła się na jednym z portali teza, że na pewno będą automaty do zwrotu butelek. A na razie jesteśmy na etapie sprawdzania, czy byłoby to uzasadnione.

Analizując zasadność wprowadzenia kaucji za opakowania, trzeba pamiętać, że w Polsce mamy już system, który zakłada oddzielną zbiórkę frakcji szkła, plastiku i metalu. I nowe rozwiązanie miałoby na niego znaczący wpływ.

Gminy stracą?

Kaucja objęłaby przecież typowy odpad komunalny, który już dzisiaj nie najgorzej podlega recyklingowi, bo szkło, puszki czy PET stosunkowo najłatwiej jest wysegregować z naszych domowych odpadów. Mało tego – w ten sposób gminy zostałyby pozbawione tego najbardziej wartościowego surowca, w efekcie mogłoby się więc okazać, że recykling jednej frakcji wzrośnie, ale w ujęciu recyklingu odpadów komunalnych zanotujemy spadek.

To wszystko musi brać pod uwagę GDOŚ i resort środowiska przy podejmowaniu decyzji.

Trzeba też pamiętać, że – jak udało nam się dowiedzieć – 80 procent rynku „skupomatów” zaopatruje jedna firma. Reszta próbuje ją tylko podgryzać, a jak wiadomo, taki monopol nie jest dobry ze  względów ekonomicznych.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • mihalina, 2017-10-22 20:41:09

  dla mnie jest to bzdura naszego rzadu ze sie nie oplaca unas w polse jak widac nic sie nie oplaci najlepiej wychodzi siedzenie i nic nie robic bo poco sobie dokladac obojetnie jakas prace innym krajom jakos to wychodzi i tylko tam wjechac az milo patrzec a u nas za to widac po lasach jak to jest wes...cie sie wreszcie do pozadnej pracy zeby bylo widac jej efekt psa krew  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-10-18 09:47:53

  Potrzebujemy rozstrzygnięć kompleksowych, dotyczących wszystkich odpadów, z których większość ma stawać się materiałami.
 • Dżesika, 2017-10-18 08:50:04

  Wreszcie normalne działanie MŚ. Najpierw analiza, a dopiero później decyzję. A nie jak dotychczas np. z zakazem składowania - wprowadzamy, a później się zobaczy - i odpady zamiast na składowiska jadą do żwirowni. A MŚ łapie się za głowę i naiwnie pyta marszałków i instalacje jak to możliwe... Sy...stem kaucyjny jak tu napisano rozjechałby finansowo instalacje RIPOK. Pierwszoplanowym działaniem zmierzajacym do wsparcia recyklingu powinno byc wprowadzenie rzeczywistej, a nie pozornej odpowiedzialności producentów za wprowadzane do systemu odpady, szczególnie opakowania. Gminne systemy selektywnej zbiórki opakowań powinny w przeważającym stopniu być finansowane przez wprowadzających na rynek opakowania. Stawki proponowane obecnie w naszym kraju przez organizacje odzysku (czyli posrednio producentów) na finansowanie tych działań są wielokrotnie niższe niż w innych krajach UE. A system funkcjonowania na rynku kilkudziesięciu pasożytów - organizacji odzysku powinien pilnie stac się przedmiotem rzetelnej analizy mającej na celu jego rozbicie i wprowadzenia skutecznego wsparcie dla selektywnej zbiórki i recyklingu opakowań.  rozwiń