PARTNER PORTALU
  • BGK

Kazimierz Karolczak: Oferta transportowa w metropolii na Śląsku jest słaba

  • Tomasz Klyta    15 maja 2018 - 15:55
Kazimierz Karolczak: Oferta transportowa w metropolii na Śląsku jest słaba
Musimy zastanowić się, jak zapewnić "ostatnią milę" w drodze do pracy czy szkoły - powiedział Kazimierz Karolczak (fot.kzkgop.com.pl)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma złą ofertę transportu publicznego. Korzysta z niej tylko 15 proc. mieszkańców metropolii. Aby to się zmieniło, ludziom potrzebna jest zmiana mentalności, którą muszą wesprzeć działania samorządu w kierunku tworzenia usług mobilności miejskiej.
- Tylko 15 proc. mieszkańców metropolii korzysta z komunikacji publicznej. To oznacza, że oferta transportowa na Śląsku jest słaba - powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

- Aby to zmienić, musimy myśleć o tym, jak stworzyć pewien nowy system. Nie chodzi tylko o autobus, kolej czy samochód. Musimy zastanowić się, jak zapewnić "ostatnią milę" w drodze do pracy czy szkoły. To może być rower miejski, skuter albo system powiązany z Uberem. Miasta, nie tylko metropolie, powinny mieć całą wizję o tym jak się poruszać, żeby w ogóle mówić o mobilności - wytłumaczył.

Zasugerował również, że mieszkańców metropolii powinno się nakłonić do korzystania z kolei metropolitalnej. Można by to zrobić np. poprzez wprowadzanie zakazów wjazdów do miast lub podniesieniu opłat za parkingi.

- O mobilności miejskiej, musimy myśleć jako o usłudze. Nie chodzi tylko o kwestie fizyczne, ale także informacje, które będą tej usłudze towarzyszyły - powiedziała Maria Kamargianni z University College London.

- Nadzieja jest w młodym pokoleniu, które już nie ma w mentalności konieczności posiadania samochodów. Nie chcą mieć samochodu, tylko chcą się przemieszczać a punktu A do punktu B. Ich młoda mentalność wraz z rozwijającą się technologią dają nadzieję, że w przyszłości centra miast będą wolne od samochodów - dodała.

Artykuł powstał podczas sesji "Mobilność w metropolii", która odbyła się na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.