PARTNER PORTALU
  • BGK

Kazimierz Smoliński: Wiceminister mówi o opłatach w programie Mieszkanie Plus

  • Piotr Toborek    30 września 2017 - 06:00
Kazimierz Smoliński: Wiceminister mówi o opłatach w programie Mieszkanie Plus
W stosunkowo krótkim jak dla procesu inwestycyjnego czasie udało się przygotować mechanizmy, które umożliwią realizację polityki mieszkaniowej państwa - mówi Kazimierz Smoliński. (fot.kazimierzsmolinski.pl)

– W programie Mieszkanie Plus nie chcemy stawiać bloków na osiedlu domków jednorodzinnych, tylko harmonijnie wkomponowywać zabudowę w istniejące uwarunkowania – mówi wiceminister Kazimierz Smoliński.
• Ponad 1,2 tys. mieszkań powstaje dzięki współpracy spółki BGK Nieruchomości z gminami i podmiotami prywatnymi.

• Kolejne ponad 8 tysięcy mieszkań jest w przygotowaniu.

• Stawki czynszów w programie z założenia mają być niższe niż rynkowe.

• Będą corocznie aktualizowane, żeby równoważyć interesy wynajmujących i najemców, którzy mają opcję docelowego nabycia własności.

 

Czy w Pańskiej ocenie program Mieszkanie Plus rozwija się na miarę oczekiwań?

Kazimierz Smoliński, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa: - Pakiet Mieszkanie Plus to trzy główne działania: powstanie mieszkań na wynajem z opcją docelowego wykupu, program budownictwa społecznego i system wsparcia oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Dwa pierwsze zadania są już na zaawansowanym etapie, co wymagało zmian ustawowych i przyjęcia nowej ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Ponad 1,2 tys. mieszkań powstaje dzięki współpracy spółki BGK Nieruchomości z gminami i podmiotami prywatnymi. Kolejne ponad 8 tysięcy mieszkań jest w przygotowaniu.

A 11 września 2017 r. ruszył Krajowy Zasób Nieruchomości, który będzie wykorzystywał grunty Skarbu Państwa do kolejnych inwestycji mieszkaniowych. Przygotowanie tych działań poprzedziło m.in. uchwalenie przez rząd Narodowego Programu Mieszkaniowego we wrześniu 2016 r.

W stosunkowo krótkim jak dla procesu inwestycyjnego czasie udało się przygotować mechanizmy, które umożliwią realizację polityki mieszkaniowej państwa.

Pomysł budowy w ramach programu domów jednorodzinnych wzbudził małe kontrowersje. Co już wiadomo o tym rozwiązaniu?

- Tam, gdzie dziś nie budują deweloperzy, a jednak ludzie chcą mieszkać, powstaje budownictwo jednorodzinne. I w programie Mieszkanie Plus nie chcemy stawiać bloków na osiedlu domków jednorodzinnych, tylko harmonijnie wkomponowywać zabudowę w istniejące uwarunkowania.

Jeśli znajdą się chętni do udziału w przetargu na nieruchomości oferowane przez Krajowy Zasób Nieruchomości, a projekty będą spełniać warunki określone w planach miejscowych, to domki jednorodzinne będą właściwym rozwiązaniem.

Kiedy zapadną decyzje w sprawie wysokości czynszów w Mieszkaniu Plus? Zapowiadano, że nawet w tym miesiącu.

- Projekt w sprawie wysokości czynszów był dołączony do projektu ustawy jako jeden z najistotniejszych aktów wykonawczych do ustawy. Nie widzę zagrożenia dla terminu jego wydania, bo musi obowiązywać w momencie, kiedy rozpoczniemy nabór najemców.

W tej chwili z propozycjami stawek i sposobu ich liczenia można się zapoznać w projekcie. Chcemy wydać wszystkie akty wykonawcze do ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości najszybciej jak będzie to możliwe.

Czy różnice w wysokości czynszów pomiędzy różnymi lokalizacjami będą duże, jakie są kryteria ich ustalania?

- Stawki dla województw, ich stolic i gmin sąsiadujących zostały wyliczone na podstawie średnich kosztów budowy w konkretnych lokalizacjach. Bierzemy pod uwagę czynniki takie, jak średnie płace na danym terenie i koszt odtworzeniowy.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.