PARTNER PORTALU
 • BGK

KDP szansą dla Polski

 • AT/UM Kalisz    26 listopada 2011 - 10:11
KDP szansą dla Polski

25 listopada w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium na temat „Koleje Dużych Prędkości - szansą dla Polski i Europy Centralnej”, w którym udział wzięli także przedstawiciele aglomeracji kalisko - ostrowskiej.
Sympozjum zorganizowali: Międzynarodowy Związek Kolei, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji RP, PKP Intercity SA, PKP Polskie Linie Kolejowe, Instytut Kolejnictwa, a patronat sprawowało Ministerstwo Infrastruktury. Kalisz (zabierz głos/oceń prezydenta) reprezentował Tadeusz Krawczykowski, pełnomocnik prezydenta Miasta ds. strategii i rozwoju.

Wiceminister infrastruktury Andrzej Massel, który od początku stał na czele projektu, otwierając seminarium stwierdził, że polska Kolej Dużych Prędkości stanowić będzie element europejskiego systemu kolei, a regionalne przystanki stworzą szansę na aktywizację regionów. Podkreślił, że w „Białej Księdze” Komisji Europejskiej zapisano, iż koleje dużych prędkości powinny być ważnym sposobem łączenia krajów tzw. starej Europy i nowej, a z tego zapisu wynika dla Polski zadanie do realizacji. Ważny jest także aspekt skutecznej już obecnie konkurencji KDP dla transportu lotniczego i oszczędności ropy.

Na świecie funkcjonuje ok. 17 tysięcy kilometrów linii kolejowych KDP. O doświadczeniach swoich krajów mówili m.in. przedstawiciele: Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Japonii, Tajwanu, Finlandii i Stanów Zjednoczonych, a o zamierzeniach inwestycyjnych, oprócz Polski - także przedstawiciele Czech, Rumunii, Turcji i Brazylii.

- Trzeba podkreślić, że na seminarium nie kwestionowano, ale uznano za oczywistą konieczność funkcjonowania trasy kolei w odniesieniu do naszego regionu w oparciu o tzw. Ygrek, czyli rozgałęzienie kolejowe prowadzące do Poznania (zabierz głos/oceń prezydenta) i Wrocławia (zabierz głos/oceń prezydenta)  - podkreśla Tadeusz Krawczykowski.

Projekt KDP został już przyjęty, zgodnie z obowiązującą procedurą, przez Zespół Międzyresortowy i oczekuje na zatwierdzenie przez Radę Ministrów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • czytelnik, 2011-11-28 17:48:30

  jedna wielka bzdura, nie będzie już pieniędzy na drogi, więc zostaniemy z rozbabranymi budowami drogowymi a zaczniemy się babrać w kolej, której też nigdy nie skończą.
 • Janusz, 2011-11-28 00:10:27

  Szybka kolej - tak - ale przy rozsądnej trasie, a nie przez środek nowo powstających osiedli, bo sobie ktoś sobie kreskę w kształcie Y postawił.
 • Anydej, 2011-11-26 22:03:56

  Trzeba sobie to uświadomić,że jest to szansa niepowtarzalna! Trzeba z niej skorzystać! Każdy podobno wie,co ma robić...Co z odwagą? Jest albo nie ma?