PARTNER PORTALU
  • BGK

KE wzywa Polskę do przestrzegania przepisów UE dot. środowiska i ścieków

  • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 16:30
KE wzywa Polskę do przestrzegania przepisów UE dot. środowiska i ścieków
Komisja Europejska uważa, że polskie miasta źle oczyszczają ścieki. Fot. Shutterstock.com

KE wezwała Polskę do przestrzegania przepisów dotyczących środowiska i ścieków komunalnych. Komisja uważa, że Polska łamie nałożony na kraje UE obowiązek, by wszystkie miejscowości powyżej 2 tys. mieszkańców odpowiednio oczyszczały ścieki.
Komisja podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do władz Polski wezwania do przestrzegania prawa UE w zakresie odprowadzania i oczyszczania ścieków komunalnych.

- Dyrektywa dotycząca oczyszczania ścieków komunalnych nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, by wszystkie aglomeracje o liczbie mieszkańców powyżej 2 tys. odpowiednio odprowadzały i oczyszczały ścieki komunalne. Wszystkie polskie aglomeracje powinny były zastosować się do tych przepisów do 31 grudnia 2015 r. Mimo wysiłków Polski i wsparcia finansowego udzielanego w ramach polityki spójności poziom nieprzestrzegania przepisów jest nadal wysoki - poinformowała KE.

Polska ma teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję.

KE wezwała też w czwartek Polskę do przestrzegania przepisów UE w sprawie oceny oddziaływania na środowisko niektórych przedsięwzięć publicznych i prywatnych.

Zdaniem KE w przypadku niektórych projektów Polska uniemożliwia organizacjom ochrony środowiska, zwrócenie się do sądu o ustanowienie środków tymczasowych lub zaskarżenie ostatecznego pozwolenia na podstawie jego niezgodności z przepisami UE.

Komisja uważa też, że w przypadku niektórych projektów infrastrukturalnych, takich jak projekty budowy dróg lub porty lotnicze, skutki kontroli sądowej są ograniczone. Dlatego wzywa Polskę, by dostosowała w prawodawstwie krajowym dyrektywę UE w celu rozwiązania problemu.

- Skoro jednak sprawa pozostaje nierozwiązana, Komisja kieruje do władz Polski dodatkowe wezwanie do usunięcia uchybienia. Polska ma teraz dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję, w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o wystosowaniu do niej uzasadnionej opinii - czytamy w oświadczeniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.