PARTNER PORTALU
  • BGK

Kibiców będzie wozić elektryczny autobus

  • PAP    2 czerwca 2012 - 15:12
Kibiców będzie wozić elektryczny autobus

Pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym Solaris Urbino electric wozić będzie w Poznaniu kibiców i gości podczas Euro 2012. Ekologiczny pojazd od soboty kursuje ulicami miasta w ramach darmowej linii E.
Pojazd oklejony został specjalną sztuczną trawą wraz z imitacją gniazda zasilania prądem wskazujące na ekologiczny charakter autobusu.

Cichy i nieemitujący spalin autobus wozić będzie pasażerów na trasie z poznańskiego lotniska przez Rondo Kaponiera w okolice Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar i z powrotem.

Jak poinformował w sobotę Borys Fromberg z Biura Promocji Urzędu Miasta Poznania, w tych miejscach, na przystankach zainstalowano specjalne oznaczenia informujące o darmowej linii autobusowej kursującej przez cały miesiąc podczas Euro.

Mierzący niecałe 9 metrów długości Solaris Urbino electric wyposażony w szybki systemem ładowania i klimatyzację, przy pełnym naładowaniu baterii może przejechać do 150 km z pasażerami w ruchu miejskim.

Energia do napędzania silnika zgromadzona jest w dwóch bateriach o wadze 700 kg każda, ładowanie trwa około 1,5 godziny. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne udostępniło w jednej ze swoich zajezdni stację ładowania autobusu.

Energia stanowi źródło "paliwa" nie tylko dla układu napędowego, dostarcza również energię dla wszystkich innych układów w autobusie, w tym wspomagania kierowniczego, ogrzewania i klimatyzacji czy sterowania elektrycznymi drzwiami.

Produkowane pod Poznaniem autobusy, trolejbusy i tramwaje firmy Solaris można spotkać w 350 miastach, w 25 krajach na całym świecie.

Elektryczna linia została uruchomiona w ramach wspólnego projektu marki Solaris Bus&Coach, Miasta Poznania oraz partnerów Konsorcjum Marki Poznań.

Konsorcjum Marki Poznań to pionierski projekt marketingowy zainicjowany przez Miasto Poznań. Do uczestnictwa zostały zaproszone marki związane z Poznaniem poprzez siedzibę producenta, miejsce produkcji czy historyczne pochodzenie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • urasto, 2012-06-02 17:02:58

    Szkoda że juz nie jeżdza,podwiózł bym mnie w nocy za darmo do Lidla na Zamenhoffa bo jest Wielka Noc Okazji i żal tych cen przegapić:D