PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiedy bonifikata za mieszkanie do zwrotu?

  • PAP    28 czerwca 2013 - 07:11
Kiedy bonifikata za mieszkanie do zwrotu?

Każdy, kto dostanie od rodziców mieszkanie wykupione przez nich od gminy z bonifikatą, będzie musiał ją zwrócić, jeżeli sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od wykupu od gminy.
Potwierdził w czwartkowej uchwale Sąd Najwyższy. Uchwała dotyczy mężczyzny, od którego władze Olsztyna zażądały zwrotu 80-procentowej bonifikaty, której udzieliły jego matce przy sprzedaży mieszkania komunalnego. Mężczyzna otrzymał je od matki w darowiźnie w 2008 r. Za mieszkanie warte blisko 100 tys. zł matka zapłaciła gminie w 2007 r. niecałe 15 tys. zł.

Po czterech latach mężczyzna sprzedał mieszkanie na wolnym rynku za blisko 130 tys. zł. Wkrótce potem gmina Olsztyn zażądała od niego zwrotu bonifikaty. Powodem było to, że mężczyzna sprzedał mieszkanie, zanim jeszcze upłynęło pięć lat od wykupienia go od gminy przez matkę - w takiej sytuacji ustawa o gospodarce nieruchomościami nakazuje zwrot otrzymanej bonifikaty.

Sprawa trafiła do sądu. W pierwszej instancji miasto przegrało. Sąd uznał, że żądanie gminy było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, zasadami wzajemnego zaufania między osobami bliskimi, zaufania do prawa i pewności obrotu prawnego.

Mężczyzna nie wiedział bowiem - zdaniem sądu - o tym, że będzie musiał zwrócić bonifikatę, jeśli sprzeda mieszkanie przed upływem pięciu lat od wykupienia go przez matkę.

Sąd zwrócił uwagę na to, że dopiero nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, która weszła w życie 21 października 2007 r. nałożyła obowiązek zwrotu bonifikaty także na obdarowanych, którzy sprzedadzą mieszkanie wykupione z bonifikatą przed upływem pięciu lat od wykupu od gminy.

Gmina odwołała się od tego wyroku, a sąd drugiej instancji postanowił skierować w tej sprawie pytanie do Sądu Najwyższego. Pytanie sprowadzało się do tego, czy gmina może żądać zwrotu bonifikaty od syna, a nie od matki, mimo że to ona kupiła mieszkanie od gminy na preferencyjnych warunkach.

Podczas czwartkowej rozprawy w SN mec. Piotr Panek, reprezentujący pozwanego syna, podkreślał, że w tej sprawie powinno się stosować przepisy, które obowiązywały w chwili zakupu przez matkę mieszkania komunalnego od gminy. Było to w lutym 2007 r., jeszcze przed nowelizacją, więc miasto nie może żądać od syna zwrotu bonifikaty.

Sąd Najwyższy rozstrzygnął sprawę inaczej - uznał w uchwale, że obowiązek zwrotu bonifikaty obciąży jednak syna, który dostał mieszkanie od matki po wejściu w życie nowelizacji z 2007 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.