PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce jako pierwsze w Polsce stawiają na ideę "smart living"

  • bad    31 października 2014 - 19:05
Kielce jako pierwsze w Polsce stawiają na ideę "smart living"

Kielce są pierwszym polskim miastem, w którym odbyły się warsztaty interaktywne poświęcone problemom energetycznym w ramach projektu Smart Living realizowanego przez Ambasadę Królestwa Danii w Polsce.
- To miasto ambitne i dynamiczne, podobnie jak ambitny i dynamiczny jest cały region. Nie chodzi o proste kopiowanie wzorów wypracowanych przez naszych duńskich partnerów, ale o to, by polski partner mógł dostosować je do swoich potrzeb - podkreślił Steen Hommel, Ambasador Królestwa Danii podczas konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa Adama Jarubasa, podsumowującej zakończenie warsztatów.

Czytaj też: Olsztyn będzie miał nowoczesny system gospodarki odpadami

Marszałek podziękował ambasadorowi za włączenie do projektu regionu świętokrzyskiego, podkreślając, że jesteśmy w szczególnym momencie, bo otwiera się pole dla aktywności samorządów.

- Do tej pory energetyka była u nas postrzegana jako powinność państwa wobec obywateli i samorząd nie miał tu nic do zrobienia, a jest wręcz przeciwnie. Bardzo nam zależy, żeby dobrze wykorzystać dostępne fundusze z nowego okresu programowania, a zwiększenie udziałów energii odnawialnej jest priorytetem. Założenia, które przyjęła Dania są dla nas niedoścignionym wzorem - podsumował marszałek Adam Jarubas.

Czytaj też: Za potrzebą w stolicy do nowczesnej toalety

Dalsze działania związane z realizowanym projektem zakładają szereg wydarzeń w formie warsztatów, wykładów gościnnych na uniwersytetach, debat eksperckich, debat medialnych, wizyt studyjnych w Polsce i w Danii - których celem jest zainteresowanie ideą „smart living" samorządów lokalnych, świata nauki, biznesu i polityki oraz stworzenie platformy współpracy między tymi partnerami. W projekcie, oprócz Kielc, uczestniczą jeszcze cztery polskie miasta: Warszawa, Kraków, Lublin i Szczecin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.