PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce łączą dwie komunalne spółki

  • PAP    10 stycznia 2013 - 18:30
Kielce łączą dwie komunalne spółki

Miasto Kielce łączy dwie spółki komunalne - Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni, żeby zaoszczędzić na kosztach zarządzania. W czwartek radni podjęli decyzję w tej sprawie.
Połączenie spółek, zatrudniających łącznie prawie 250 osób, pozwoli przede wszystkim na ograniczenie kosztów związanych z pensjami dwóch zarządów i rad nadzorczych. Połączone zostaną także działy administracji, kadr czy księgowości - wynika z założeń, przedstawionych na czwartkowej sesji Rady Miasta przez dyrektora Wydziału Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta UM w Kielcach Mieczysława Pastuszko.

"Dodatkowo połączenie tych dwóch firm pozwoli także na stworzenie silnego podmiotu, który będzie mógł być graczem na rynku usług śmieciowych w gminie (...). Przesłanką do połączenia spółek są względy ekonomiczne i racjonalnego gospodarowania majątkiem Kielc" - dodał Pastuszko.

Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Kielce Stanisław Rupniewski (SLD) przypomniał, że sytuacja finansowa obydwu spółek nie jest dobra. Zgodnie z danymi za 2011 r. - ostatni zamknięty rok obrachunkowy spółek - PUK miało 15,6 mln zł zobowiązań długoterminowych, wynikających z kredytów na budowę parkingu piętrowego i hali handlowej w centrum miasta. Zysk netto wyniósł 203 tys. zł. RPZ miało w 2011 roku zyski na poziomie 270 tys. zł i przychody niższe o 30 proc. niż w poprzednich latach. Wynikało to z przegrania przez spółkę dwóch dużych przetargów na utrzymanie zieleni przydrogowej oraz w parku miejskim w Kielcach. W 2012 roku spółka zainwestowała, zadłużając się 16 mln zł, w nową siedzibę.

Wątpliwości, czy po połączeniu spółki dadzą sobie radę z obciążeniami kredytowymi, mieli także radni PSL i PiS. PO poprosiła o przekonujące argumenty, a SLD o podanie kwoty potencjalnych oszczędności.

"Taka kwota będzie wróżeniem z fusów. Skomplikowała się sytuacja na targowisku, które było głównym źródłem dochodów PUK. Grunt jest oddany właścicielom, a wynegocjowana z nimi umowa jest tylko na 3 lata. Z kolei firma z doświadczeniami - RPZ ma bardzo duże szanse w przetargach związanych ze zmianą przepisów dotyczących śmieci komunalnych. Ograniczenie kosztów prowadzenia spółek jest pewne, nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że PUK będzie zwalniać ludzi, a RPZ ich zatrudniać. Połączenie umożliwi przesunięcie ich na inne miejsca pracy" - wyjaśnił prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Ostatecznie uchwała dająca zgodę na połączenie spółek została podjęta 18 głosami "za" kieleckich radnych. Pięciu radnych - trzech reprezentujących PSL, po jednej osobie z PiS i PO - wstrzymało się od głosu.

Po połączeniu PUK i RPZ, w Kielcach będzie łącznie sześć spółek komunalnych. Pozostałe pięć to: Kieleckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami oraz Spółka Port Lotniczy Kielce S. A. (utworzona w 2008 roku w celu wybudowania portu lotniczego w Obicach) i Korona S.A. (prowadząca klub piłkarski Korona Kielce).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.