PARTNER PORTALU
  • BGK

Kielce w programie "Moje miasto bez elektrośmieci"

  • PAP    27 lutego 2014 - 20:22
Kielce w programie "Moje miasto bez elektrośmieci"

Punkty zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych będą działały w sobotę w Kielcach w ramach programu edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci", do którego przystąpił lokalny samorząd. Duże odpady będą odbierane bezpłatnie z domów i mieszkań.
Ogólnopolski program stworzyła organizacja odzysku Elektro Eko. Do przedsięwzięcia, realizowanego od końca 2012 r., przystąpiło do tej pory ponad 50 miast z całej Polski.

Jak poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w kieleckim magistracie, w sobotę 3 marca zostaną otwarte trzy punkty zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Będą zlokalizowane na parkingach obok centrów handlowych przy ul. Radomskiej 20 c i ul. Massalskiego 3. Urządzenia będzie można tam przynosić w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Natomiast całodobowy punkt zbiórki odpadów będzie działał w podkieleckim Piekoszowie - w siedzibie firmy, która pośredniczy w odbiorze urządzeń.

Mieszkańcy Kielc będą mogli także bezpłatnie pozbyć się wielkogabarytowych elektrośmieci, które będą odbierane bezpośrednio z domów. Muszą zgłosić taką potrzebę pod numerem telefonu 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www. elektrośmieci. pl.

"Osoby zamawiające odbiór dużych odpadów z domu, będą mogły przekazać także mniejsze sprzęty" - mówił podczas konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z zarządu Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Elektro Eko.

W ramach programu utworzono Fundusz Oświatowy, który umożliwi 14 szkołom podstawowym z Kielc pozyskanie darmowych pomocy dydaktycznych. Placówki, za zebrane przez uczniów elektrośmieci, będą otrzymywały kupony z punktami. Będzie je można potem wymieniać na tablice multimedialne, rzutniki czy szkolne meble. Także mieszkańcy, oddający w punktach zbiórki własne urządzenia, będą mogli odebrać kupony funduszu i przekazać je wybranym szkołom.

Jak powiedział dziennikarzom wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, przystąpienie miasta do programu jest okazją dla kielczan do legalnego i bezpiecznego dla środowiska pozbywania się nieprzydatnego lub zepsutego sprzętu AGD i urządzeń elektrycznych.

Od lipca ub. roku w Kielcach funkcjonuje punkt selektywnego odbioru odpadów komunalnych "Odrzutownia", utworzony przez samorząd. Można też zamówić odbiór nieużywanych urządzeń z domów, ale za transport trzeba zapłacić.

Elektrośmieci to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie. Uznawane są za odpady niebezpieczne, które muszą być poddawane procesom odzysku i recyklingu.

Organizacja Elektro Eko organizuje - w imieniu producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetleniowego - i finansuje procesy związane z budową stałego i efektywnego systemu zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Działa na zasadach "not-for-profit" - cały wypracowany zysk inwestuje w rozwój systemu zbierania elektrośmieci.

Celem programu "Moje miasto bez elektrośmieci" jest wsparcie gmin w zakresie wdrażania zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rozbudowa systemu zbierania zużytego sprzętu oraz edukacja społeczeństwa, w zakresie postępowania z elektrośmieciami.

Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Związku Miast Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.