PARTNER PORTALU
 • BGK

Kielce w programie "Moje miasto bez elektrośmieci"

 • PAP    27 lutego 2014 - 20:22
Kielce w programie "Moje miasto bez elektrośmieci"

Punkty zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych będą działały w sobotę w Kielcach w ramach programu edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci", do którego przystąpił lokalny samorząd. Duże odpady będą odbierane bezpłatnie z domów i mieszkań.
Ogólnopolski program stworzyła organizacja odzysku Elektro Eko. Do przedsięwzięcia, realizowanego od końca 2012 r., przystąpiło do tej pory ponad 50 miast z całej Polski.

Jak poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w kieleckim magistracie, w sobotę 3 marca zostaną otwarte trzy punkty zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Będą zlokalizowane na parkingach obok centrów handlowych przy ul. Radomskiej 20 c i ul. Massalskiego 3. Urządzenia będzie można tam przynosić w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Natomiast całodobowy punkt zbiórki odpadów będzie działał w podkieleckim Piekoszowie - w siedzibie firmy, która pośredniczy w odbiorze urządzeń.

Mieszkańcy Kielc będą mogli także bezpłatnie pozbyć się wielkogabarytowych elektrośmieci, które będą odbierane bezpośrednio z domów. Muszą zgłosić taką potrzebę pod numerem telefonu 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www. elektrośmieci. pl.

"Osoby zamawiające odbiór dużych odpadów z domu, będą mogły przekazać także mniejsze sprzęty" - mówił podczas konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z zarządu Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Elektro Eko.

W ramach programu utworzono Fundusz Oświatowy, który umożliwi 14 szkołom podstawowym z Kielc pozyskanie darmowych pomocy dydaktycznych. Placówki, za zebrane przez uczniów elektrośmieci, będą otrzymywały kupony z punktami. Będzie je można potem wymieniać na tablice multimedialne, rzutniki czy szkolne meble. Także mieszkańcy, oddający w punktach zbiórki własne urządzenia, będą mogli odebrać kupony funduszu i przekazać je wybranym szkołom.

Jak powiedział dziennikarzom wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, przystąpienie miasta do programu jest okazją dla kielczan do legalnego i bezpiecznego dla środowiska pozbywania się nieprzydatnego lub zepsutego sprzętu AGD i urządzeń elektrycznych.

Od lipca ub. roku w Kielcach funkcjonuje punkt selektywnego odbioru odpadów komunalnych "Odrzutownia", utworzony przez samorząd. Można też zamówić odbiór nieużywanych urządzeń z domów, ale za transport trzeba zapłacić.

Elektrośmieci to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie. Uznawane są za odpady niebezpieczne, które muszą być poddawane procesom odzysku i recyklingu.

Organizacja Elektro Eko organizuje - w imieniu producentów i importerów sprzętu AGD, RTV, IT i oświetleniowego - i finansuje procesy związane z budową stałego i efektywnego systemu zbierania i przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Działa na zasadach "not-for-profit" - cały wypracowany zysk inwestuje w rozwój systemu zbierania elektrośmieci.

Celem programu "Moje miasto bez elektrośmieci" jest wsparcie gmin w zakresie wdrażania zapisów Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, rozbudowa systemu zbierania zużytego sprzętu oraz edukacja społeczeństwa, w zakresie postępowania z elektrośmieciami.

Program jest realizowany pod patronatem Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji Narodowej i Związku Miast Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.