PARTNER PORTALU
 • BGK

Kieleckie MPK dostało 25 autobusów hybrydowych

 • PAP/rs    22 stycznia 2018 - 16:30
Kieleckie MPK dostało 25 autobusów hybrydowych
Koszt zakupu pojazdów (56 mln zł) został sfinansowany w 85 proc. ze środków unijnych. (Fot. Shutterstock.com)

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Kielcach otrzymało 25 nowych autobusów hybrydowych. Koszt zakupu pojazdów to 56 mln zł, w 85 proc. został sfinansowany ze środków unijnych.
 • Nowe autobusy wyjadą na kieleckie ulice 1 lutego. Obsługiwać będą linie nr 34, 46, 50, 51 i 54.
 • Koszt zakupu pojazdów (56 mln zł) został sfinansowany w 85 proc. ze środków unijnych w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach".
 • Oprócz zakupu autobusów, zakłada on zainstalowanie 30 nowych tablic informacyjnych na przystankach oraz rozbudowę ulic Wapiennikowej i Cmentarnej.

Autobusy będą wyposażone w automaty do sprzedaży biletów, będzie można je kupować m.in. przy użyciu karty płatniczej. Pojazdy są monitorowane i klimatyzowane. - Dodatkowo znajdują się w nich "tablice koralikowe", na których zwizualizowany będzie aktualny przebieg trasy linii komunikacyjnej oraz tzw. ciepły guzik, pozwalający na indywidualne otwieranie drzwi zewnętrznych przez pasażera, przy pomocy przycisków - powiedział dyr. Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach Marian Sosnowski.

Nowe pojazdy pojawią się na kieleckich ulicach w miejsce wycofywanych z użytku 28 najstarszych autobusów. Tabor autobusowy MPK liczy 188 pojazdów; kielecka spółka jest właścicielem 123. "Ich średni wiek nie przekracza ośmiu lat. Będziemy sukcesywnie uzupełniać nasz tabor, co wpłynie na poprawę komfortu jazdy zarówno kierowców, jak i pasażerów" - podkreśliła podczas uroczystości przekazania pojazdów przez miasto prezes MPK w Kielcach Elżbieta Śreniawska.

Nowe autobusy wyjadą na kieleckie ulice 1 lutego. Obsługiwać będą linie nr 34, 46, 50, 51 i 54.

Koszt zakupu pojazdów (56 mln zł) został sfinansowany w 85 proc. ze środków unijnych w ramach projektu "Rozwój infrastruktury transportu publicznego w Kielcach". Oprócz zakupu autobusów, zakłada on zainstalowanie 30 nowych tablic informacyjnych na przystankach oraz rozbudowę ulic Wapiennikowej i Cmentarnej.

Stolica regionu świętokrzyskiego jest również w trakcie realizacji drugiego projektu "Rozwój komunikacji publicznej". Przewiduje on m.in. budowę Centrum Komunikacyjnego na bazie istniejącego dworca autobusowego wraz z parkingiem dla samochodów i miejscami postojowymi dla rowerów. Pojawią się także nowe bus-pasy, przystanki i pętla autobusowa.

Całkowita wartość obu projektów, które mają poprawić jakość systemu komunikacji miejskiej, wyniesie 300 mln zł, z czego 230 mln zł to unijne dofinansowanie.

- Ulicami naszego miasta jeździ się już nieźle, ale chcemy być pod tym względem liderem. Pragniemy, aby ludzie przesiadali się z samochodów osobowych do autobusów komunikacji publicznej. Aby było to możliwe muszą być lepsze autobusy, wygodniejsze i przyjeżdżające punktualnie. To jest nasz plan, który konsekwentnie realizujemy - powiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Niedawno Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach podpisał z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji nową 10-letnią umowę o wartości ponad 600 mln zł na świadczenie usług komunikacyjnych w Kielcach i dziewięciu ościennych gminach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • BUSOMAT PL, 2018-01-23 16:22:45

  Bardzo dobrze. Takie autobusy to przyszłość