PARTNER PORTALU
  • BGK

Kiepska sytuacja polskiego mieszkalnictwa

  • AT    28 lutego 2012 - 12:59
Kiepska sytuacja polskiego mieszkalnictwa

Sytuacja polskiego mieszkalnictwa już jest zła, a jeśli nie zostaną powzięte odpowiednie środki - może być jeszcze gorsza.
Z raportu przedstawionego podczas Kongresu Rozwoju Mieszkalnictwa Gminnego przez Monikę Kramek - eksperta Instytutu Gospodarki Nieruchomościami - wynika, iż lata 2009-2011 były bardzo trudnym okresem pod względem ogólnej liczby oddanych do użytku mieszkań. Szacuje się, że deficyt mieszkań to obecnie ponad 1 mln brakujących lokali.

Jak przekonywał Arkadiusz Borek - prezes Instytutu Gospodarki Nieruchomościami: „Każde odpowiedzialne Miasto/Gmina powinno posiadać rzetelnie opracowaną Politykę Mieszkaniową i zawartą w niej diagnozę oraz wizję rozwoju mieszkalnictwa".

Zorganizowany przez IGN Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa Gminnego, który odbył się 23 lutego 2012 roku w Sali Kinowej Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Warszawie (zabierz głos/oceń prezydneta), stanowił okazję do wspólnej dyskusji przedstawicieli Ministerstwa, władz samorządowych i zarządców, dotyczącej sytuacji mieszkaniowej w naszym kraju.

Pojawiły się propozycje zmian w zastanej sytuacji prawnej, ukazano możliwe nowe ścieżki rozwojowe dla sektora mieszkalnictwa gminnego, ale przede wszystkim - atmosfera panująca podczas Kongresu daje nadzieję na to, iż wspólnymi siłami można osiągnąć coś wielkiego: poprawić sytuację bytową wielu Polaków, a przy tym zdjąć z barków Gmin i Miast ogromny ciężar, jakim jest świadomość złego stanu polskiego mieszkalnictwa oraz rosnącego zadłużenia związanego ze zbyt kosztownym utrzymywaniem mieszkań socjalnych i komunalnych, przy zaniżonych czynszach.

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej objął Kongres Rozwoju Mieszkalnictwa Gminnego Patronatem Honorowym, a w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 230 przedstawicieli ministerstw, władz samorządowych i zarządców nieruchomości z całej Polski. Tak wysoka frekwencja cieszy, stanowi bowiem dowód na to, iż sytuacja wielu polskich rodzin, które nie mogą sobie pozwolić na własne mieszkanie, nie jest obojętna osobom decyzyjnym, mającym wpływ na to, jak w przyszłości będzie wyglądać segment rynku mieszkaniowych nieruchomości gminnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • gklewski, 2012-02-28 20:00:06

    Gorsza być nie może, inaczej bezdomni i ci których mieszkania niszczeją powstaną przeciw reżimowi i przepędzą to tałatajstwo na cztery wiatry...Tak będzie!!!