PARTNER PORTALU
  • BGK

KIO zdecydowała: Łódź miała prawo unieważnić przetarg na system rowerów miejskich

  • pt    6 maja 2015 - 16:36
KIO zdecydowała: Łódź miała prawo unieważnić przetarg na system rowerów miejskich
W tym roku w Łodzie nie będzie miejskiej wypożyczalni rowerów - fot. veturilo.waw.pl

Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że łódzki magistrat miał podstawy do unieważnienia przetargu na system rowerów miejskich.
- Izba uznała, że zamawiający prawidłowo unieważnił przetarg z tego powodu, że termin uruchomienia sytemu, który był określony zapisami umowy i miał duże znacznie dla przedmiotu tej umowy, nie mógł już zostać dotrzymany, a tym samym niemożliwe jest zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego  - tłumaczy rzecznika KIO Justyna Tomkowska..

- Uznano również, że wykonawca został prawidłowo wykluczony z postępowania, gdyż, po pierwsze nie wykazał spełniania warunków udziału w postępowaniu w zakresie doświadczenia, a po drugie, że złożył nieprawdziwe informacje w zakresie zobowiązania podmiotu trzeciego, którego treść nie odpowiada rzeczywistemu stanowi rzeczy i nie gwarantuje wykonania zamówienia przy udziale tego podmiotu - dodaje rzeczniczka.

Unieważniony przetarg na system rowerów miejskich rozpisany był jeszcze w zeszłym roku.

Wystartowały w nim dwie firmy – oferta Nextbike została zakwestionowana jako zbyt tania, oferta drugiej firmy – BikeU (będącej częścią grupy EGIS) – została podważona z powodu podejrzenia złożenia sfałszowanej opinii bankowej.

Poza tym na początku kwietnia okazało się, że firma, która miała być partnerem BikeU przy budowie systemu rowerów miejskich w Łodzi, nie współpracuje z BikeU od 15 września ubiegłego roku.

– Wyjaśnienia, które zostały złożone przez firmę w tej sprawie, są nie do przyjęcia. W związku z powyższym została podjęta decyzja o unieważnieniu czynności wyboru – mówił Grzegorz Nita, dyrektor Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi.

Firma skorzystała ze swojego prawa i odwołała się do Krajowej Izby Odwoławczej, ta 6 maja, wydała opinię korzystną dla łódzkiego magistratu.

W sprawie oferty BikeU postępowanie prowadzą też prokuratorzy. Zawiadomienie o podejrzeniu sfałszowania opinii bankowych przez tę firmę w trakcie postępowania przetargowego złożył łódzki ZDiT, konkurencyjna firma Nextbike oraz jeden z banków.

W zaistniałej sytuacji, nie ma szans, by tym roku powstał w Łodzi miejski system wypożyczania rowerów. Może on ruszyć na wiosnę 2016 roku. Środowisko rowerzystów łódzkich podkreśla, że ten czas warto wykorzystać na poprawę infrastruktury dla rowerów w mieście.

- Śródmieście miasta, które jest głównym polem operacyjnym dla roweru publicznego, jest kompletnie nieprzygotowane do jazdy rowerem, poza ulicą Piotrkowską nie mamy nic – mówi Hubert Barański, aktywista rowerowy z Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.