Kisielice pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie

Funkcjonująca w Kisielicach farma wiatrowa oraz lokalna biogazownia zapewniają samowystarczalność energetyczną całej gminie.
Kisielice pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie
Do końca 2015 r. w rejonie Kisielic powstanie druga farma wiatrowa – Kisielice II (fot. Fotolia)

Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Energię na potrzeby gminy produkuje przede wszystkim zlokalizowana tam farma wiatrowa należąca do PGE, która składa się z 27 turbin o łącznej mocy 40,5 MW.

Do końca 2015 r. w rejonie Kisielic powstanie druga farma wiatrowa – Kisielice II, składająca się z kolejnych 6 turbin, z których każda osiągnie moc 2 MW. Będzie to farma przyłączona do sieci elektroenergetycznej w tym samym punkcie co Kisielice I. Produkcja energii na potrzeby gminy uzupełniana jest także przez pracę istniejącej od 2014 r. biogazowni rolniczej o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz mocy cieplnej przekraczającej nieznacznie 1 MW.

PGE Polska Grupa Energetyczna posiada obecnie 10 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 311 MW. Do końca 2015 roku planuje uruchomić kolejne 4 farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej 218 MW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co za bzdura! Autorowi tego artykułu nie chciało się nawet pomyśleć przy pisaniu! Na terenie Gminy Kisielice są PRYWATNE instalacje OZE, które W TEORII mogłyby pokryć zapotrzebowanie energetyczne regionu. Firmy postawiły farmy, sprzedają prąd Enerdze, a gmina czerpie zyski jedynie z podatku od nieru...chomości spod masztów. Nie ma możliwości bezpośredniego korzystania przez mieszkańców z energii produkowanej przez te instalacje, więc o jakiej samowystarczalności mówimy? rozwiń

kisielicczanin, 2015-04-16 15:11:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE