Kisielice pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie

Funkcjonująca w Kisielicach farma wiatrowa oraz lokalna biogazownia zapewniają samowystarczalność energetyczną całej gminie.
Kisielice pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie
Do końca 2015 r. w rejonie Kisielic powstanie druga farma wiatrowa – Kisielice II (fot. Fotolia)

Gmina Kisielice w woj. warmińsko-mazurskim jest pierwszą w Polsce gminą samowystarczalną energetycznie. Energię na potrzeby gminy produkuje przede wszystkim zlokalizowana tam farma wiatrowa należąca do PGE, która składa się z 27 turbin o łącznej mocy 40,5 MW.

Do końca 2015 r. w rejonie Kisielic powstanie druga farma wiatrowa – Kisielice II, składająca się z kolejnych 6 turbin, z których każda osiągnie moc 2 MW. Będzie to farma przyłączona do sieci elektroenergetycznej w tym samym punkcie co Kisielice I. Produkcja energii na potrzeby gminy uzupełniana jest także przez pracę istniejącej od 2014 r. biogazowni rolniczej o mocy elektrycznej 0,99 MW oraz mocy cieplnej przekraczającej nieznacznie 1 MW.

PGE Polska Grupa Energetyczna posiada obecnie 10 farm wiatrowych o łącznej mocy zainstalowanej 311 MW. Do końca 2015 roku planuje uruchomić kolejne 4 farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy zainstalowanej 218 MW.

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Co za bzdura! Autorowi tego artykułu nie chciało się nawet pomyśleć przy pisaniu! Na terenie Gminy Kisielice są PRYWATNE instalacje OZE, które W TEORII mogłyby pokryć zapotrzebowanie energetyczne regionu. Firmy postawiły farmy, sprzedają prąd Enerdze, a gmina czerpie zyski jedynie z podatku od nieru...chomości spod masztów. Nie ma możliwości bezpośredniego korzystania przez mieszkańców z energii produkowanej przez te instalacje, więc o jakiej samowystarczalności mówimy? rozwiń

kisielicczanin, 2015-04-16 15:11:42 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE