Klapa z polskimi łupkami. Amerykanie się wycofują

Z polskiego gazu łupkowego rezygnuje ostatni wielki i wciąż obecny jeszcze na naszym rynku amerykański koncern naftowy - ConocoPhillips. Mimo 220 mln dolarów nakładów spółce nie udało się dowiercić do opłacalnych dla wydobycia złóż gazu.
Klapa z polskimi łupkami. Amerykanie się wycofują
Fot. (mat. pras. CoocoPhillips)

Spółka poinformowała, że mimo wykonania za pośrednictwem firmy zależnej Lane Energy siedmiu odwiertów na trzech posiadanych koncesjach (Damnica, Karwia, Lębork) i największym na naszym kontynencie zabiegu hydroszczelinowania nie udało jej się dowiercić do komercyjnych zasobów gazu łupkowego. W związku z tym gigant postanowił wycofać się z poszukiwań. Zwijanie interesu zakończy się jesienią.

Czytaj też:GDOŚ: Wydobycie gazu łupkowego nie wpływa znacząco na środowisko

To zła wiadomość, bo przecież Amerykanie udanie wdrożyli u siebie poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. To oni dysponowali najlepszą technologia i największa wiedzą. Mimo tego w Polsce nie udało im się osiągnąć sukcesu.

ConocoPhillips było ostatnim amerykańskim gigantem obecnym w polskim gazie łupkowym. W styczniu obecnego roku o zakończeniu prac w Polsce poinformował innym amerykański gigant, koncern Chevron. Wcześniej z Polski wycofały się m.in. takie koncerny jak Exxon, Total i Marathon.

Wydaje się, że wysyp rezygnacji w pierwszych sześciu miesiącach obecnego roku to efekt skumulowania się kilku czynników. Najnowszym i być może decydującym jest przecena na rynku ropy i wynikająca z tego obniżka cen gazu.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Amerykańskie łachmany są najlepsze". To takie hasło z czasów komunizmu gdy Ameryka kojarzyła się z "dobrobytem". Przyjmowaliśmy wtedy wszystko w czambuł co amerykańskie. Prawda jest zgoła inna.

JodekMordka, 2015-06-08 12:32:58 odpowiedz

To wszystko, to amerykańska polityka, jaką uprawiają na całym świecie. Szczególnie w Iraku, Afganistanie, Syrii, Egipcie i innych krajach, które doprowadzają do ubóstwa i skrajnej biedy aby potem wszystko zgarnąć za darmo. Polska, jest także na tej liście. Polacy zaś, jak zwykle, wierzą amerykanom w... ciemno. Amerykanie, wierzą także w to, że wkrótce zostaniemy ich niewolnikami. Wtedy, amerykanie wezmą łupki, za nasze długi, jakie u nich rosną. rozwiń

wyłupany, 2015-06-06 13:34:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE