PARTNER PORTALU
  • BGK

Klapa z polskimi łupkami. Amerykanie się wycofują

  • wnp.pl    6 czerwca 2015 - 11:50
Klapa z polskimi łupkami. Amerykanie się wycofują

Fot. (mat. pras. CoocoPhillips)

Z polskiego gazu łupkowego rezygnuje ostatni wielki i wciąż obecny jeszcze na naszym rynku amerykański koncern naftowy - ConocoPhillips. Mimo 220 mln dolarów nakładów spółce nie udało się dowiercić do opłacalnych dla wydobycia złóż gazu.
Spółka poinformowała, że mimo wykonania za pośrednictwem firmy zależnej Lane Energy siedmiu odwiertów na trzech posiadanych koncesjach (Damnica, Karwia, Lębork) i największym na naszym kontynencie zabiegu hydroszczelinowania nie udało jej się dowiercić do komercyjnych zasobów gazu łupkowego. W związku z tym gigant postanowił wycofać się z poszukiwań. Zwijanie interesu zakończy się jesienią.

Czytaj też:GDOŚ: Wydobycie gazu łupkowego nie wpływa znacząco na środowisko

To zła wiadomość, bo przecież Amerykanie udanie wdrożyli u siebie poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego. To oni dysponowali najlepszą technologia i największa wiedzą. Mimo tego w Polsce nie udało im się osiągnąć sukcesu.

ConocoPhillips było ostatnim amerykańskim gigantem obecnym w polskim gazie łupkowym. W styczniu obecnego roku o zakończeniu prac w Polsce poinformował innym amerykański gigant, koncern Chevron. Wcześniej z Polski wycofały się m.in. takie koncerny jak Exxon, Total i Marathon.

Wydaje się, że wysyp rezygnacji w pierwszych sześciu miesiącach obecnego roku to efekt skumulowania się kilku czynników. Najnowszym i być może decydującym jest przecena na rynku ropy i wynikająca z tego obniżka cen gazu.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • JodekMordka, 2015-06-08 12:32:58

    "Amerykańskie łachmany są najlepsze". To takie hasło z czasów komunizmu gdy Ameryka kojarzyła się z "dobrobytem". Przyjmowaliśmy wtedy wszystko w czambuł co amerykańskie. Prawda jest zgoła inna.
  • wyłupany, 2015-06-06 13:34:20

    To wszystko, to amerykańska polityka, jaką uprawiają na całym świecie. Szczególnie w Iraku, Afganistanie, Syrii, Egipcie i innych krajach, które doprowadzają do ubóstwa i skrajnej biedy aby potem wszystko zgarnąć za darmo. Polska, jest także na tej liście. Polacy zaś, jak zwykle, wierzą amerykanom w... ciemno. Amerykanie, wierzą także w to, że wkrótce zostaniemy ich niewolnikami. Wtedy, amerykanie wezmą łupki, za nasze długi, jakie u nich rosną.  rozwiń