PARTNER PORTALU
  • BGK

Klasyfikacja odpadów dla popiołów z domowych palenisk: Ważne wyjaśnienie resortu środowiska

  • bad    21 lipca 2017 - 11:38
Klasyfikacja odpadów dla popiołów z domowych palenisk: Ważne wyjaśnienie resortu środowiska
Popioły z domowych palenisk powinny być klasyfikowane jako odpady komunalne. (fot. pixabay)

Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że nie zmieniało klasyfikacji dla popiołów z domowych palenisk. Powinny być one klasyfikowane jako odpady komunalne.
Przypomnijmy rozporządzenie ministra środowiska dotyczące gospodarowania odpadów zawiera zapisy, które zdaniem przedstawicieli gmin budzą wątpliwości.  Chodzi o kodyfikację kwestii odzysku popiołów zbieranych selektywnie.

- Dotychczas popioły były zbierane w kodzie 10 01 01, w nowej regulacji zostało to zapisane w kodzie 20 01 99. Mimo że są to popioły, nie mogą być zagospodarowywane jak dotychczas. Cały problem jest w tym, że tak ujęte odpady nie mogą być bezpośrednio wykorzystane w rekultywacji czy innych formach odzysku, jak było do tej pory – wyjaśnia prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Resort nie zmienił stanowiska

W odpowiedzi na te wątpliwości, Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że nie zmieniało klasyfikacji dla popiołów z domowych palenisk.

- Powinny być one klasyfikowane jako odpady komunalne, zgodnie z definicją odpadów komunalnych, w grupie 20, gdyż przepisy wskazują, że odpady należy klasyfikować uwzględniając źródło ich powstawania - informuje resort w piśmie do redakcji Portalsamorzadowy.pl.

Jak czytamy, klasyfikacja taka obowiązuje co najmniej od czasu funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wprowadzonego ustawą z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

- Zatem nie można mówić tu o zmianie stanowiska przez Ministerstwo Środowiska, gdyż jest ono od dawna utrwalone – czytamy dalej w wyjaśnieniu.

Resort dodaje, że podgrupa 10 01, do której błędnie mogą być klasyfikowane popioły z gospodarstw domowych, dotyczy odpadów z elektrowni i innych zakładów energetycznego spalania paliw. W związku z tym, jeżeli popioły pochodzące z gospodarstw domowych są klasyfikowane w podgrupie 10 01 to jest to działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.