PARTNER PORTALU
  • BGK

Klęska urodzaju w PKP Intercity

  • JL/PAP    2 listopada 2015 - 07:34
Klęska urodzaju w PKP Intercity

Fot. www.intercity.pl

Powrót pasażerów i cięcia kosztów poprawiły rentowność spółki PKP Intercity.
Wprowadzona w tym roku promocja, pozwalająca na kupno nawet trzykrotnie tańszych biletów, zapełniła nowe składy i zachęciła pasażerów do korzystania z pozostałego, starszego taboru PKP Intercity.

- I mamy klęskę urodzaju. Prognozujemy, że w tym roku przewieziemy około 31 mln pasażerów, a w przyszłym 37 mln osób – szacuje w „Pulsie Biznesu” Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity.

W branży nie milkną głosy, że promocja co prawda napędza wzrost liczby pasażerów, ale jednocześnie nie pozwoli pokryć kosztów i spłacić kredytów na zakup drogiego pendolino. Jacek Leonkiewicz twierdzi, że to mit.

- Po trzech kwartałach 2015 r. EBITDA spółki wynosi 242,3 mln zł, czyli o 13 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. Spodziewamy się, że na koniec roku sięgnie 300 mln zł, czyli najwięcej w historii spółki, w przyszłym natomiast 400 mln zł, a w 2018 r. 600 mln zł” – wylicza prezes.

Jacek Leonkiewicz podkreśla, że poprawa wyniku jest nie tylko efektem coraz większej liczby pasażerów, ale także oszczędności. Spółka zyskała m.in. prawie 13 mln zł na złomowaniu starego taboru.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • pasażer, 2015-11-02 20:56:08

    ten sukces to czysta propaganda. Pendolino zapełnione jest tylko w weekendy, przez resztę tygodnia wozi w co najmniej 50% powietrze. Natomiast pozostałe pociągi są przepełnione. W ramach kreatywnej księgowości PKP przed wyborami wprowadziło "innowację" - brak jakichkolwiek zasad kształto...wania cen biletów! Nie ma jak dawniej stałej ceny, zależnej od odległości, nie wiadomo więc, ile będzie kosztować podróż - dowiadujemy się tego dopiero w kasie! Wprowadzone dla seniorów zniżki 30% nie obowiązują na niektóre trasy, tam, gdzie PKP ustala cenę wg własnego widzimisię. To jest po prostu chaos i dobrze byłoby, gdyby obecne kierownictwo PKP jak najszybciej zostało zdymisjonowane i rozliczone.  rozwiń