PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopot z łupkowymi regulacjami Unii

  • PAP    13 lipca 2013 - 10:45
Kłopot z łupkowymi regulacjami Unii

Ministerstwo Środowiska skrytykowało propozycję komisji środowiska Parlamentu Europejskiego dotyczącą warunków wydobycia gazu z łupków.
Europosłowie zaproponowali, by poszukiwania surowca były objęte pełną oceną oddziaływania na środowisko, co może zmniejszyć opłacalność wydobycia.

Chodzi o projekt dyrektywy ws. oceny skutków inwestycji publicznych i prywatnych na środowisko naturalne. Niekorzystne dla Polski zapisy dotyczące gazu łupkowego komisja środowiska przyjęła w czwartek; skrytykowali je polscy europosłowie.

Ministerstwo Środowiska oceniło, że proponowane przez Komisję PE ds. Środowiska (ENVI) zmiany są zbyt daleko idące i nie zostały poparte rzeczową analizą ani empirycznymi badaniami. Resort ocenił, że rozwiązania te stoją w sprzeczności z konkluzjami majowego szczytu UE ws. dywersyfikacji dostaw energii dla Europy i rozwijania lokalnych źródeł energii.

„Propozycja komisji środowiskowej PE wprowadza nieuzasadnione rozróżnienie między złożami konwencjonalnymi, a niekonwencjonalnymi, nakładając na te drugie znacznie większe wymogi środowiskowe, mimo że (zwłaszcza wstępne) etapy prac przebiegają niemal identycznie w obu przypadkach" - podkreślił resort.

MŚ zwróciło uwagę, że Polskie doświadczenia pokazują, iż poszukiwanie i rozpoznawanie niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w obecnych ramach prawnych odbywa się w sposób przyjazny dla środowiska.

Od początku poszukiwań nie doszło w Polsce do żadnych poważnych nieprawidłowości ani szkód w środowisku, które byłyby spowodowane badaniami sejsmicznymi, pracami wiertniczymi lub zabiegami specjalnymi - wskazało ministerstwo.

KE może przed końcem roku zaproponować nowe przepisy regulujące środowiskowe aspekty wydobycia gazu łupkowego w UE. Propozycja ma bazować na analizie wyników konsultacji społecznych i opracowań dot. wpływu wydobycia gazu łupkowego na środowisko i zdrowie ludzi.

Polska, która obok Wielkiej Brytanii chce wydobywać gaz łupkowy uważa, że nowe obostrzenia w unijnym prawie środowiskowym są niepotrzebne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.