PARTNER PORTALU
 • BGK

Kłopot z rachunkami za wywóz szamba

 • GK    20 sierpnia 2013 - 12:23
Kłopot z rachunkami za wywóz szamba

Rada nie może zobowiązać mieszkańców do przechowywania przez trzy lata rachunków za odbiór odpadów i opróżnianie zbiorników bezodpływowych, bo nie przewiduje tego ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie.
Rada Miejska w Ińsku podjęła uchwałę w sprawie określania innego sposobu udokumentowania wykonania obowiązków w zakresie pozbywania się zbędnych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych.

Uchwała określa m.in. inny niż wskazany w art. 6 ust. 1 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach sposób udokumentowania wykonania obowiązku w zakresie pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych.

Radni przyjęli m.in., że udokumentowanie pozbycia się nieczystości ciekłych następuje przez okazanie rachunków i faktur VAT za usługi wywozu nieczystości ciekłych wystawionych każdorazowo po wykonaniu zadania przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie burmistrza na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz okazywanie kart przyjęcia nieczystości ciekłych do stacji zlewnej.

Wojewoda zachodniopomorski w rozstrzygnięciu nadzorczym przyznał, że na podstawie art. 6 ust. 1a ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy może określić w drodze uchwały, w zależności od lokalnych warunków, inne sposoby udokumentowania wywożenia nieczystości.

Zakwestionował jednak przepis, według którego dowody uiszczania opłat za odbiór odpadów komunalnych i opróżnianie zbiorników bezodpływowych właściciel nieruchomości jest zobowiązany przechowywać przez okres trzech lat.

- Z art. 6 ust. 1a wspomnianej ustawy nie wynika konieczność przechowywania zarówno umów, jak i dowodów opłat za usługi dotyczące wywozu odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych przez określony czasokres. Ustawodawca nie upoważnił również organu stanowiącego gminy do jego określenia - stwierdził wojewoda.

Ustawa pozwala więc radzie na określenie wyłącznie innego sposobu udokumentowania pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z ustawą i przepisami odrębnymi.

- Nie pozwala natomiast ustalać czasu, przez który muszą być przechowywane dowody dokumentujące zadośćuczynienie ciążących na właścicielach nieruchomości obowiązków z zakresu gospodarki odpadami - postanowił wojewoda zachodniopomorski, unieważniając kwestionowany zapis uchwały.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Marek Marecki, 2016-04-08 17:52:24

  A może warto zainwestować w przydomową oczyszczalnie ścieków? Koszty koniec końców są niższe a problemu z regularnymi wywozami nie ma. Polecam artykuł o kosztach eksploatacji: ekoczyszczalnie.pl/informacje/pomocne-informacje-o-oczyszczalniach/17-koszty-eksploatacji-przydomowej-oczyszczalni-sciekow...  rozwiń
 • Powojnik, 2013-08-21 00:03:21

  Może i u nas wreszcie wywiązą to szambo ! Fuuuj!
 • Bogu Rodzica, 2013-08-20 17:59:50

  Jesli placi sie podatki to i od wywozow szamba musi sie trzymac r-ki! ktos nie rozumie istotu wydatkow i przychodow z nieruchomosci oraz uzytkowania i warunkow rozliczania sie - wogole!!!! nie musza powstawac idiotyczne nowe ustawy, zeby taki gosc musial rozumiec co do niego nalezy w przypadku o...plat i wydatkow na nieruchomosci! no chyba, ze glupi urzednik usprawiedliwi takimi kretynskimi stwierdzeniami to co opisujecie - zenada - kretynizm wtorny? albo celowe dzialanie przy omijaniu prawa i glupie dzialania w kolizji z prawem?!  rozwiń