PARTNER PORTALU
 • BGK

Kłopotliwe odpady. Jacek Krywult: trzeba tworzyć nowe składowiska

 • bad    5 lipca 2017 - 11:47
Kłopotliwe odpady. Jacek Krywult: trzeba tworzyć nowe składowiska
Popioły są problemem w wielu gminach. (Fot. Shutterstock.com)

Żużle i popioły pochodzące ze spalania węgla, miału węglowego, flotu i mułu węglowego są problemem dla wielu gmin. Ministerstwo Środowiska zapowiada interwencję w tej sprawie.
W rozporządzeniu ministra środowiska dotyczącym gospodarowania odpadami znajdują się budzące wątpliwości gmin zapisy odnośnie szczegółowego problemu, który dotyka kilku milionów gospodarstw domowych w całej Polsce. Chodzi o kodyfikację kwestii odzysku popiołów zbieranych selektywnie.

- Dotychczas popioły były zbierane w kodzie 10 01 01, w nowej regulacji zostało to zapisane w kodzie 20 01 99. Mimo że są to popioły, nie mogą być zagospodarowywane jak dotychczas. Cały problem jest w tym, że tak ujęte odpady nie mogą być bezpośrednio wykorzystane w rekultywacji czy innych formach odzysku, jak było do tej pory – wyjaśnia prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult.

Prezydent dodaje, że to są bardzo poważne problemy, bo trzeba tworzyć nowe składowiska, kilkukrotnie droższe, a dotyczy to kilku milionów gospodarstw, które w całej Polsce używają jeszcze węgla czy innych, gorszych materiałów.

Jak podkreśla Jacek Krywult, do tej pory minister środowiska nie chce w tym zakresie uwzględnić korespondencji z samorządowcami czy interpelacji poselskich.

Ministerstwo Środowiska zapowiedziało, że dyskusja na ten temat z samorządami jest możliwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • J., 2017-07-07 10:49:08

  Są metody utylizacji nawet szlamów pohutniczych z metalami ciężkimi ( odzyskiwanymi). Z użyciem unikatowego surowca dostępnego w Plsce. Właśnie toczy się walka o jego zawłasczenie i ktoś pomnoży swoją fortunę sprzedając go na tłuczeń drogowy a nas zaleje fala śmieci. Na priv. mogę o konkretach. Tut...aj to bezskuteczne.  rozwiń
 • Dżesika, 2017-07-06 09:17:56

  Do ...: być może z tymi 117 latami nieco przesadziłam ;-), ale dla osób z branży ta subtelna aluzja dotycząca choć w mare rzetelnych danych statystycznych jest jak sądzę zrozumiała...
 • ..., 2017-07-06 08:45:37

  Do Dżesika: to absurt aby coś było tworzone w Polsce od 117 lat... "BDO nie powstanie nigdy bo gdyby powstała obnażyłaby skalę uszustw, nadużyć" - i tu trzeba się niestety chyba zgodzić... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/poprawka-senatu-w-sprawie-in-house-pokazuje-sile-brudnych-p...ieniedzy,81668.html  rozwiń