PARTNER PORTALU
  • BGK

Kłopoty ze składowaniem eternitu

  • www.Osowa24.pl    21 sierpnia 2011 - 11:57
Kłopoty ze składowaniem eternitu

Gdańska Straż Miejska sygnalizuje problem nieprawidłowego składowania odpadów dachowych wykonanych z eternitu.
Ze względu na stwierdzoną szkodliwość azbestu, stosowanie eternitu zostało zakazane w większości krajów, a istniejące pokrycia eternitowe są usuwane. Tymczasem nie zawsze z zachowaniem bezpieczeństwa a problem dotyczy m.in. Osowej

Eternit to kiedyś powszechnie stosowany materiał do krycia dachów. Obecnie ze względu na zawartość rakotwórczego azbestu jest zastępowany przez innego rodzaju materiały. Rozbiórka i składowanie eternitu musi odbywać się wedle ściśle określonych procedur. Niestety, nie wszyscy o tym wiedzą i się do tego stosują informuje Straż Miejska.

Ostatnio przeprowadzone kontrole wykazały, że m.in. w Osowej spotkano się z przypadkami składowania eternitu bez jakiegokolwiek zabezpieczenia i w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Co ważne demontażem elementów eternitowych powinny zajmować się specjalistyczne firmy stosujące odpowiednio bezpieczne technologie – nie narażające ludzi w trakcie wykonywania prac i nie skażające dodatkowo otoczenia.

Gruz eternitowy musi być, jako materiał niebezpieczny, składowany w odpowiednich miejscach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami odpowiedzialność za ocenę stanu technicznego wyrobów zawierających azbest jest właściciel lub zarządca budowli, instalacji, urządzenia technicznego oraz terenu gdzie takie wyroby się znajdują.

Właściciele powinni jednocześnie zając się inwentaryzacją wszystkich wyrobów azbestowych.

To właśnie na nich lub zarządcach budynków lub instalacji spoczywa ponad to obowiązek odpowiedniego oznakowania pomieszczeń, w których znajdują się wyroby azbestowe, opracowanie i wywieszenie w odpowiednim miejscu informacji ostrzegawczej o zagrożeniu azbestowym oraz zaznaczenie na planie sytuacyjnym terenu miejsc z wyrobami azbestowymi.

Za niestosowanie się do przepisów grożą kary nawet do 20 tys. złotych. Natomiast warto podkreślić, że osoby chcące pozbyć się eternitu, mogą zgłosić ten fakt do Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku który dofinansowuje do 100 proc. koszt demontażu i utylizacji materiałów zawierających azbest.

Co za tym idzie możemy usunąć materiał azbestowy za darmo. Wnioski dostępne są na stronie internetowej miasta Gdańska oraz ZOZ-ach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.