PARTNER PORTALU
  • BGK

Klucze: Pożar składowiska odpadów. Ogień ugaszony i co dalej?

  • aw/PAP    9 października 2017 - 11:00

W poniedziałek (9 października) rano strażacy ugasili pożar składowiska odpadów w małopolskich Kluczach, który wybuchł w niedzielę rano. Co najmniej kilkanaście godzin zajmie im jeszcze dogaszanie i przelewanie pogorzeliska.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Sebastian Woźniak, ostatecznie ogień został ugaszony dzięki użyciu piany z 12 działek strażackich. Udało się uratować pobliskie budynki gospodarcze. "Pogorzelisko obejmuje masę kilkudziesięciu tysięcy ton śmieci, które ciągle musimy pilnować i przelewać, aby nie pojawił się na nich znów ogień" - zaznaczył.

Według niego, na miejscu pożaru wciąż jest ponad 240 strażaków. Faza dogaszania i przelewania pogorzeliska może potrwać jeszcze kilkanaście godzin.

W pożarze, który wybuchł na składowisku w niedzielę (8 października) ok. godz. 10.00, nikt nie został poszkodowany. Z ogniem walczyło 71 zastępów, czyli ponad 250 strażaków. W pierwszej fazie akcji działania koncentrowały się na tym, by ogień się nie rozprzestrzeniał i nie zajął papierni sąsiadującej z płonącym obiektem.

Strażacy potrzebowali ogromnej ilości wody, która była podawana jednocześnie z kilkunastu działek gaśniczych. Do Kluczy wysłano cysterny z Krakowa, Chrzanowa, Dąbrowy Górniczej i Myszkowa.

Wstępnie powierzchnię objętą ogniem oszacowano na 7,5 tys. m kw., a materiały, które uległy zniszczeniu, to kilkadziesiąt tysięcy ton sprasowanych odpadów.

Zdaniem ekspertów, pożary wyspiak odpadów to prawdziwa plaga. Np. składowisko odpadów w Kłopotowie płonęło już cztery razy.

Nie brakuje osób, które podkreślają, że na pożarach właściciele składowisk nie muszą wcale tracić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.