PARTNER PORTALU
 • BGK

Koalicja 5 frakcji na rzecz zwiększenia poziomu zbiórki selektywnej w Polsce

 • bad    12 kwietnia 2018 - 21:20
Koalicja 5 frakcji na rzecz zwiększenia poziomu zbiórki selektywnej w Polsce
Polska ma osiągnąć 50-proc. poziom recyklingu i przygotowania do odzysku w 2020 roku. Fot. pixabay

„Koalicja 5 frakcji”, pierwsza międzysektorowa inicjatywa rozwiązująca w sposób systemowy problem jakościowej zbiórki surowców u źródła, została zainaugurowana 12 kwietnia 2018 r. Spójny system praktycznych narzędzi i edukacji w zakresie właściwego segregowania odpadów do 5 pojemników łączy wysiłki biznesu, samorządów, NGO oraz konsumentów.
 •  „Koalicja 5 frakcji” to prokonsumencki, spójny system wspierający zbiórkę selektywną odpadów surowcowych, stworzony i rozwijany przez 12 firm, organizacji branżowych i NGO.
 • Jego głównym celem jest wsparcie przedsiębiorstw przy wprowadzeniu innowacyjnego systemu oznakowań na opakowania.
 • Piktogramy i informacje w sposób jednoznaczny wskazują, do którego z pojemników należy wrzucić każdy z elementów.

Równocześnie samorządy odpowiadające za organizację systemu zbiórki odpadów komunalnych są zachęcane do umieszczania spójnych symboli wypracowanych przez Koalicję na pojemnikach na odpady, materiałach informacyjnych czy śmieciarkach. Ważnym elementem są także skoordynowane działania edukacyjne odnośnie segregowania odpadów skierowane do mieszkańców: dzieci, dorosłych i seniorów.

Czytaj też: Producenci opakowań chcą jednolitych poziomów recyklingu

- Wymogi prawa polskiego i europejskiego są jednoznaczne i bezkompromisowe. Osiągnięcie przez Polskę 50-proc. poziomu recyklingu i przygotowania do odzysku w 2020 roku (przy obecnych 25 proc.) wymaga od nas wszystkich zdecydowanych działań. Najważniejsza jest jakościowo dobra zbiórka u źródła. By stała się faktem, niezbędne są proste, dostępne i zrozumiałe narzędzia komunikacji na każdym poziomie kontaktu konsumenta z produktem. Taki jest właśnie system wprowadzany przez „Koalicję 5 frakcji" - powiedziała Magdalena Sułek-Domańska, dyrektor ds. komunikacji Eneris Eneris Środowiska.

Pomysłodawcami i inicjatorami projektu są Eneris Ochrona Środowiska i CSR Consulting, którzy we współpracy z Kancelarią Wierzbowski Eversheds Sutherland, Rekopol, Antalis Poland, BZWBK, Eurocash, Little Greenfinity, Servier, Skanska, UNEP/GRID Warszawa oraz Fundacją Nasza Ziemia od niemal roku tworzą spójny pomysł na ogólnopolskie działanie proekologiczne.

Do projektu zaproszeni są producenci wprowadzający na rynek opakowania, samorządy realizujące segregację na 5 frakcji oraz firmy i NGO chcące edukować swoje otoczenie w zakresie odzysku surowcowego. Dołączając do inicjatywy otrzymują możliwość korzystania z przemyślanego systemu eko-oznakowania na opakowania, stworzonego w oparciu o analizę prawną funkcjonującego znakowania ekologicznego oraz dobre praktyki z USA i Wielkiej Brytanii.

„Koalicja 5 frakcji” udostępnia także narzędzia edukacji, od systemu oznakowania na pojemniki (do biur dla firm, do przestrzeni miejskiej dla samorządów), spójnego z oznakowaniem produktów, po bazę praktyk w obszarze edukacji na temat segregacji surowców.

Wymogi prawne a rzeczywistość

Rosnące wymagania dotyczące poziomów recyklingu oraz przygotowania do ponownego użycia, coraz większa produkcja odpadów i niska świadomość konsumentów co do tego, jak poprawnie segregować. To podstawowe wyzwania w obszarze gospodarki komunalnej dzisiejszej Polski.

Tymczasem brak spójnego systemu edukacji Polaków w zakresie recyklingu, a co za tym idzie - zmniejszania ilości produkowanych odpadów, mogą postawić realizację oczekiwań legislatora pod znakiem zapytania.

- Wyzwania, przed jakimi stanie Polska i polscy przedsiębiorcy na drodze wdrażania europejskiego pakietu gospodarki obiegu zamkniętego, każą nam już dziś myśleć o rozwiązaniach systemowych. „Koalicja 5 frakcji” jest na te wyzwania doskonałą odpowiedzią. Proponowane przez nas systemowe rozwiązanie sprawdziło się na innych rynkach i cieszymy się, że będziemy mieli okazję w tak szerokim gronie dostosowywać i doskonalić jednocześnie ten model na polskim rynku - powiedziała Małgorzata Greszta, partner zarządzający, CSR Consulting.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Uczył Marcin Marcina, 2018-04-16 08:40:24

  Niby tacy eksperci, a o znaczku na szkło bezbarwne zapomnieli.
 • Tadeusz Babicz, 2018-04-15 00:41:56

  Ble ble ble. Koncert życzeń. Proszę o konkret, a nie stwierdzenie, że jak się "wytresuje społeczeństwo" to nam będzie łatwiej. Ale w między czasie to zarobimy na tych szkoleniach czy doradztwach. Weźcie Państwo do programu rzeczywiste zachowania społeczne (wraz z oporami i patalogiami). ...Żeby nie były to wyrzucone pieniądze (tak jak w przedstawionym w artykule rozwiązaniu) proponuję wprowadzić w zasadach zarządzania nieruchomościami podmiotu przekazującego odpady do przetwarzania, który w czasie oczekiwania na odbiór będzie profesjonalnie selekcjonował te odpady na zasadach EKO AB.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-04-13 10:24:07

  Edukacja zaistnieje dopiero wtedy, gdy uruchomimy mechanizmy motywacyjne. Tak jest zawsze. Zaś mechanizmy motywacyjne, to minimum pięciokrotnie wyższe opłaty za gospodarowanie odpadami zmieszanymi w stosunku do odpadów wysegregowanych i poddanych recyklingowi, w wymiarze gminnym, lub w wyodrębnionej... części gminy. W Europie jest już 400 gmin segregujących 90% odpadów, a wśród nich nie ma gminy polskiej. Dlaczego? W Polsce nie ma personalnej odpowiedzialności. Trzeba zaprzestać produkcji szczegółowych ustaw sejmowych. Sterować zmianą trzeba parametrycznie. Gmina słabo segregująca powinna mieć wysokie opłaty, aby opłacało się uczenie się segregacji u źródła, w domach. Mieszkańcy zwolnią burmistrza nie potrafiącego zorganizować gospodarki obiegu zamkniętego, a z sejmu znikną lobbyści załatwiający sobie dobrze płatną robotę w absurdalnych regionalnych instalacjach przetwarzania (mechaniczno-biologicznego) odpadów komunalnych i w spalarniach.  rozwiń