PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej ciągle pod kreską

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    10 marca 2011 - 07:43
Kolej ciągle pod kreską

Przewozy Regionalne ubiegły rok zakończyły stratą 140 – 170 mln zł. Ten chcą zakończyć wynikiem 30 mln zł poniżej zera.
Jeszcze na początku 2010 roku władze samorządowej spółki kolejowej zapowiadały, że zeszły rok zakończy się zbilansowaniem przychodów i wydatków. Marszałkowie mieli pokryć 100 proc. kosztów zamawianych przez siebie pociągów. Tak się jednak kolejny rok z rzędu nie stało – pisze „Rzeczpospolita”.

Strata za 2010 rok będzie wynosić 140-170 mln zł. Sytuacji spółki nie poprawił fakt, że ostatnia umowa na finansowanie przewozów w 2010 r. została podpisana dopiero 29 grudnia zeszłego roku. Spóźnialskim było woj. śląskie. W sumie marszałkowie w zeszłym roku dopłacili do zamawianych przez siebie pociągów ponad 2,84 mld zł. W tym dotacje przekazane przez większość województw będą wyższe.

W zeszłym roku w tym czasie porozumienia zostały zawarte tylko z siedmioma z 15 województw finansujących Przewozy Regionalne. Większość województw dorzuci do kasy spółki więcej niż w zeszłym roku – wyjątkiem wśród tych, które już podpisały umowy, są Podlasie, Świętokrzyskie i Wielkopolskie.

Spółka musi zbilansować bieżącą działalność jak najszybciej. Mając kilkusetmilionowy dług nie stać jej na dokładanie do organizowanych przewozów.

Przewoźnik jest winny za korzystanie z torów ponad 320 mln zł. W tym tygodniu odbyły się już dwa spotkania, na których władze obu kolejowych spółek próbowały ustalić sposób i terminy spłaty zaległych długów – podaje „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.