PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolej napowietrzna nad zakopianką realna?

  • PAP    10 czerwca 2011 - 17:51
Kolej napowietrzna nad zakopianką realna?

Koncepcję budowy nowoczesnej szybkiej kolei napowietrznej, łączącej Kraków z Zakopanem, przedstawiła w piątek amerykańska firma Eagle Rail TransEnergy.
Z pomysłu zadowoleni są mieszkańcy i władze Podhala. - Taka kolej w znaczny sposób rozwiązałaby problemy komunikacyjne Podhala i byłaby dużym walorem turystycznym - powiedział starosta tatrzański, Andrzej Gąsienica- Makowski. Dodał, że podobne koleje są w wielu miastach w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Jego zdaniem taka kolej ma szanse powstać najwcześniej za 10 lat.

Przedstawiciel amerykańskiej firmy Romuald Mysłowski zapewnił, że budowa kolei napowietrznej na 100-km odcinku - między Krakowem a Zakopanem - może być zrealizowana w pięć lat od podpisania kontraktu. - Ta kolej może osiągać prędkość do 200 km na godzinę. Wagony kolei są podwieszane na szynie na wysokości pięciu metrów nad ziemią. Jeden taki wagon może zabrać maksymalnie 120 osób - wyjaśnił Mysłowski.

Czytaj też: Modernizacja linii kolejowej w Małopolsce

Budowa napowietrznej kolei między Krakowem a Zakopanem wymaga kilku miliardów dolarów. Koszty te w znacznej części poniosłaby amerykańska firma, która później czerpałaby zyski z przewozu. W opinii Leszka Doruli, radnego z Zakopanego, problemem mogą być uzgodnienia między Eagle Rail a PKP oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ponieważ nadziemny tor kolei miałby powstać ponad zakopianką oraz ponad istniejącymi torami kolejowymi.

Najbardziej newralgicznym punktem komunikacyjnym na odcinku Kraków-Zakopane jest skrzyżowanie w Poroninie. Przebudowa zakopianki na odcinku Poronin - Zakopane nie mogła się do tej pory rozpocząć z powodu protestów społecznych. Została więc wycofana z planów inwestycyjnych GDDKiA. Koncepcję budowy kolei napowietrznej akceptują mieszkańcy, którzy do tej pory byli przeciwni inwestycjom drogowym.

- To jest wspaniały pomysł, kolej ta powinna powstać na terenie istniejących torów (...). Taka kolej całkowicie rozwiązałaby istniejący problem komunikacyjny Podhala, ponieważ tor napowietrznej kolei nie koliduje z drogą. Ponadto infrastruktura nie wymaga zajmowania dodatkowych terenów i burzenia domów - powiedziała prezes Federacji Obrony Podhala, Józefa Chromik.

Przedstawiciele amerykańskiej firmy zainteresowanej budową napowietrznej kolei mają w poniedziałek spotykać się z władzami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie (zobacz notowania prezydenta).

Czytaj też: Koniec korków na zakopiance?

Eagle Rail TransEnergy to amerykańska firma działająca od 70 lat, zajmuje się projektowaniem, rozwojem i wprowadzaniem innowacyjnych środków komunikacji, które stanowią alternatywę wobec samochodów, autobusów i tradycyjnej kolei. Napowietrzne koleje Eagle Rail działają m.in. w USA, Niemczech i Francji. Obecnie firma buduje kolej napowietrzną w Brazylii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.