PARTNER PORTALU
 • BGK

Kolej samorządowa ledwo dyszy

 • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    8 marca 2012 - 07:10
Kolej samorządowa ledwo dyszy

Z rozkładów jazdy znikają regionalne połączenia kolejowe. Na części tras będzie mniej kursów.
Przewozy Regionalne na Śląsku zlikwidują w sumie 100 pociągów. Mniej połączeń jest też m.in. w województwie zachodniopomorskim i wielkopolskim. To efekt cięć samorządowych dopłat i zamykania torów do remontu – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Znikające pociągi

Zachodniopomorskie, mimo zlikwidowania części połączeń, dopłaci do przewozów tyle samo co w roku ubiegłym – 76,3 mln zł.

W tym roku 14 marszałków (bez Mazowsza i Śląska) ma za zamówione od Przewozów Regionalnych pociągi zapłacić 730 mln zł. To o ok. 30 mln zł mniej niż w roku 2011. Województwa lubuskie i opolskie podpisały umowy tylko do połowy roku.

Czytaj też: W Wielkopolsce brakuje 10 milionów na pociągi

Przewozy Regionalne w 2011 roku pokryły koszty swojej działalności operacyjnej. Ten rok przewoźnik planuje zakończyć na niewielkim plusie, choć łączna strata netto w związku z wysokimi kosztami obsługi zadłużenia wyniesie ok. 50 mln zł.

Spółka ma ok. 400 mln zł długu z tytułu opłaty za dostęp do torów w firmie PKP Polskie Linie Kolejowe. Porozumienie pomiędzy spółkami w sprawie uregulowania długu wciąż nie zostało podpisane.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • gklewski, 2012-03-08 10:48:35

  Ten kraik i tak czeka "czwarty rozbiór". Już w tej chwili nazywają na poza granicami kraju - "bantustanem"!! Tak jest w Holandii, Belgii i Niemczech...W fabryce w Erbach koło ULM - polscy pracujący chińczycy mieszkają w byłym zdemolowanym hotelu - w warunkach urągających nawet pr...awdziwym Chińczykom....Taki obraz tworzymy sami o sobie, więc nie dziwmy się, że nikt nas nie lubi w Europie a my sami -pracodawcy - gardzą w większości swoimi pracownikami  rozwiń
 • RUMBA, 2012-03-08 09:02:54

  TO MAŁO POWIEDZIANE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • TEKO, 2012-03-08 08:01:00

  Nic dziwnego,jak samorządowcy najbardziej lubią dni od PIĄTKU do PONIEDZIAŁKU!!!NIE MOGĄ SIE DOCZEKAĆ weekendu!