PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejarze szykują się na powrót zimy

  • PAP    8 marca 2013 - 19:28
Kolejarze szykują się na powrót zimy

Zarządzająca polskimi torami spółka PKP PLK zapewni w ciągu najbliższej doby dodatkowe lokomotywy i sprzęt odśnieżający - poinformował w piątek rzecznik spółki Mirosław Siemieniec. PKP PLK przygotowuje się w ten sposób do zapowiadanego na sobotę powrotu zimy.
Meteorolodzy zapowiadają na ten weekend opady śniegu, a także marznącego deszczu powodującego gołoledź. W niektórych częściach kraju spodziewane są zawieje i zamiecie śnieżne.

Jak poinformował rzecznik, w piątek sieć kolejowa była przejezdna, choć od rana lokomotywy spalinowe i pociągi sieciowe likwidowały oblodzenie sieci m.in. w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego. Mimo to PKP Polskie Linie Kolejowe wzmocniły służby zabezpieczenia technicznego. Działają na przykład zespoły szybkiego usuwania awarii powodowanych m.in. szybkim spadkiem temperatury, opadami marznącego deszczu i śniegu.

"PLK na najbliższą dobę zapewnią dodatkowe lokomotywy i sprzęt odśnieżny. Lokomotywy elektryczne będą przecierać sieć trakcyjną, spalinowe umożliwią m.in. przeciągania zdefektowanego taboru" - poinformował Siemieniec.

Przy usuwaniu spowodowanych zimą awarii albo przerw w ruchu może pracować od kilkuset do kilku tysięcy pracowników. "Na sieci kolejowej rozlokowane jest również kilkadziesiąt pociągów sieciowych do przeglądu i naprawy sieci trakcyjnej oraz 175 zespołów do usuwania awarii szyn i urządzeń sterowania ruchem kolejowym" - dodał rzecznik.

Zapewnił, że kolejarze monitorują na bieżąco sytuację na trasach. "Nad bezpieczeństwem ruchu kolejowego czuwa ponad 1700 dyżurnych ruchu i dyspozytorów" - dodał.

PKP Polskie Linie Kolejowe są zarządcą sieci linii kolejowych. Firma udostępnia linie koleje przewoźnikom, modernizuje linie, opracowuje rozkłady jazdy pociągów, prowadzi ruch pociągów i utrzymuje infrastrukturę kolejową. W gestii PKP PLK jest ponad 19 tys. km linii kolejowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.