PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejarze zapowiadają możliwość strajku

  • PAP    22 czerwca 2011 - 18:22
Kolejarze zapowiadają możliwość strajku

Związki zawodowe działające w spółce Przewozy Regionalne zapowiadają na 5 lipca strajk ostrzegawczy.
Związkowcy domagają się podwyżki płac i grożą wstrzymaniem pociągów przewoźnika na dwie godziny.

Jak powiedział przewodniczący Konfederacji Kolejowych Związków Zawodowych Leszek Miętek, strajk miałby się odbyć między godz. 7 a 9 rano i polegałby na zatrzymaniu pociągów Przewozów Regionalnych - największego polskiego kolejowego przewoźnika pasażerskiego. Zapewnił, że związkowcom zależy, by strajk był jak najmniej uciążliwy dla pasażerów. - Pociągi nie będą zatrzymywane na stacjach węzłowych, gdzie będą się odbywały akcje protestacyjne - powiedział Miętek.

Czytaj też: Województwa pokłóciły się o zakup nowego taboru

Dodał, że strajk jeszcze nie jest przesądzony. - Strajk nie jest naszym celem, a jedynie narzędziem, by przekonać zarząd spółki do spełnienia żądań będących przedmiotem sporu zbiorowego - powiedział. Związkowcom chodzi głównie o wzrost płac. Jak wyjaśnił Miętek, zasadnicza pensja maszynistów, którzy należą do najlepiej opłacanych pracowników, wynosi średnio 1,5-1,6 tys. zł brutto. - Czy to są pieniądze, za które ludzie przyjdą pracować na kolej? - pytał.

Czytaj też: Pociągi ze zmianami przez strajk w Czechach

Rzecznik Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski powiedział, że na najbliższe dni planowane jest spotkanie przedstawicieli właścicieli spółki (przewoźnik należy do marszałków 16 województw) i związków zawodowych w tej sprawie. Dokładny termin spotkania nie jest jeszcze ustalony.

Przewozy Regionalne uruchamiają dziennie ponad 2,5 tys. pociągów, głównie na trasach lokalnych i regionalnych. Według danych Urzędu Transportu Kolejowego w pierwszym kwartale 2011 r. spółka miała ponad 43-proc. udział w polskim rynku pod względem liczby przewiezionych pasażerów. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.