PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Małopolskie zanotowały kolejny wzrost. W 2017 przewiozły już ponad 2,8 mln pasażerów

  • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 16:06
Koleje Małopolskie zanotowały kolejny wzrost. W 2017 przewiozły już ponad 2,8 mln pasażerów
W pierwszym półroczu 2017 Koleje Małopolskie odnotowały 24 proc. wzrost liczby pasażerów (fot. malopolska.pl)

Koleje Małopolskie policzyły pasażerów. Okazuje się, że spółka samorządowa cieszy się coraz większą popularnością. W pierwszych sześciu miesiącach 2017 przewiozła ponad 2,8 mln osób. To o 42 proc. więcej w porównaniu do tego samego okresu zeszłego roku.
Jak podkreślił w piątek (28 lipca) marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, władze regionu od lat konsekwentnie podnoszą jakość usług kolejowych w regionie, ale 42-proc. wzrost liczby pasażerów w pociągach obsługiwanych przez Koleje Małopolskie jest wynikiem "naprawdę imponującym".

"Z miesiąca na miesiąc wzrasta liczba Małopolan i turystów, którzy zamiast samochodu wybierają kolej. Choć wymagało to ogromnych nakładów pracy i pieniędzy popularność tras Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej obsługiwanych przez Koleje Małopolskie potwierdza, że było warto" - zaznaczył marszałek Krupa.

Od początku swojej działalności Koleje Małopolskie przewiozły blisko 9,5 mln pasażerów, a w ciągu pierwszych szczęściu miesięcy tego roku ich liczba przekroczyła 2,8 mln. Każdego dnia do pociągów uruchamianych przez samorządowego przewoźnika wsiada średnio 15,5 tys. osób.

Spółka samorządowa Koleje Małopolskie wozi pasażerów od grudnia 2014 r. Razem z Przewozami Regionalnymi obsługuje linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Obecnie w ramach SKA działają trzy takie linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów oraz SKA3 Kraków - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna/Krynica.

W planach są kolejne linie aglomeracyjne, w tym z Krakowa do Skawiny, a później wydłużenie jej w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia. 

Spółka planuje też dowozić autobusami mieszkańców podkrakowskich gmin do stacji Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. W ten sposób chcą ich zachęcić do pozostawienia samochodów w garażach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.