PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie. 580 mln zł unijnej dotacji na zakup nowych pociągów

  • KDS    5 kwietnia 2018 - 19:04
Koleje Mazowieckie. 580 mln zł unijnej dotacji na zakup nowych pociągów
Pierwsze nowe pociągi wyjadą na tory za dwa lata (fot. mazowieckie.com)

580 milionów złotych z Unii Europejskiej otrzymały Koleje Mazowieckie na zakup 55 nowych pociągów. Pierwsze z nich wyjadą na trasy w województwie mazowieckim za dwa lata.
  • Umowę dotacyjną Koleje Mazowieckie podpisały z Centrum Unijnych Projektów Transportowych 5 kwietnia.
  • W sumie umowy dotyczą dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej czterech projektów.
  • Ich łączna wartość to ponad 1,4 miliarda złotych. Unia dołoży 580 milionów złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko.

- Nowe pociągi to dobra informacja dla mieszkańców m.in. Zielonki, Wołomina, Mińska Mazowieckiego, Celestynowa, Góry Kalwarii, Skierniewic, Sochaczewa czy Modlina – to na trasach obejmujących te miasta będą w 2022 roku kursowały w komplecie nowe pociągi – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik.

Z kolei Cezary Lewandowski, członek zarządu i dyrektor finansowy Kolei Mazowieckich przyznaje, że plany zakupowe spółki są bardzo ambitne. - Dlatego musieliśmy kreatywnie podejść do kwestii finansowania tych śmiałych zamierzeń. Dzięki świetnie napisanym projektom udało się otrzymać ogromne dofinansowanie w ramach konkursu ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Przypomnę, że tydzień temu podpisaliśmy umowę z dwoma bankami: PKO BP oraz BGK na kredyt w wysokości ponad miliarda złotych. Ta umowa jest dla nas dowodem zaufania i świadczy o tym, że Koleje Mazowieckie to pewny finansowo partner - mówi.

Pierwsze 12 nowych pociągów powinno wyjechać na tory za dwa lata, za trzy lata – kolejne 12, a za cztery lata – aż 31 nowych pociągów. Oprócz samego zakupu przedsięwzięcie obejmuje także szkolenia pracowników dotyczące obsługi nowych pojazdów. 

Formalnie inwestycja została podzielona na 4 oddzielne projekty, każdy dla innej trasy:
• Sochaczew – Warszawa – Celestynów,
• Skierniewice – Warszawa – Mińsk Mazowiecki,
• Warszawa – Wołomin Słoneczna, Warszawa – Zielonka,
• Góra Kalwaria – Czachówek – Warszawa – Modlin.

- Od lat dbamy o to, aby mieszkańcy mogli podróżować bezpiecznie i komfortowo. Nowe pociągi będą nowoczesne i energooszczędne, a większy tabor pozwoli na zwiększenie częstotliwości ich kursowania na Mazowszu. Co ważne, jest to impuls rozwojowy dla naszego regionu. Wszystkie zamówione pociągi mają być produkowane na Mazowszu – w zakładach firmy Stadler w Siedlcach – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Podpisane w czwartek umowy dotyczą 4 z 11 inwestycji w modernizację i zakup pociągów dla przewoźników kolejowych, które dostały dofinansowanie z Programu Infrastruktura i Środowisko. 4 kwietnia zawarto dwie umowy dla PKP Intercity i Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie. Do podpisania zostały jeszcze umowy na projekty Kolei Wielkopolskich, Kolei Dolnośląskich, SKM Trójmiasto i Podkarpackiej Kolei Metropolitalnej. Wartość tych 11 przedsięwzięć to 4 miliardy złotych, a dofinansowania unijnego 1,6 miliarda złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • VOX POPULI - VOX DEI, 2018-04-06 08:34:13

    Niestety pociągi jeżdżą tylko po żelaznych szynach, a szyny nie dochodzą do odciętych od świata , już chyba połowy małych miejscowości - tam nie dochodzą ani pociągi, ani autobusy. Wydaje się , że należałoby zwrócić się do Unii Europejskiej z prośbą , nie o pieniądze lecz o napisanie dla Polski nor...malnego projektu nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym w zakresie drogowego, pozamiejskiego transportu zbiorowego, gdyż projekt Ministerstwa Infrastruktury przedmiotowej ustawy z dn. 16.02.2018, należałoby nazwać chyba kpiną z ludu polskiego.  rozwiń