PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie dostaną unijne dofinansowanie na 55 pociągów

  • JP    6 lutego 2018 - 19:51
Koleje Mazowieckie dostaną unijne dofinansowanie na 55 pociągów
Nowe pojazdy będą obsługiwały połączenia w tzw. Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym. Fot. Shutterstock

Zakończyła się ocena wniosków o dofinansowanie projektów złożonych w ramach konkursu UE na rzecz rozwój transportu kolejowego poza transeuropejską siecią transportową. Wśród projektów, które spełniły kryteria oceny i uzyskały wymaganą liczbę punktów, są cztery projekty spółki Koleje Mazowieckie.
W połowie stycznia Koleje Mazowieckie podpisały umowę ramową z firmą Stadler na dostawę 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych. By produkcja nowych pojazdów mogła się rozpocząć, Koleje Mazowieckie musiały uzyskać unijne dofinansowanie i podpisać pierwszą z sześciu zaplanowanych umów na realizację zadania.

Na realizację tej historycznej inwestycji spółka aplikowała o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Spółka ubiegała się o środki UE w ramach konkursu zorganizowanego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Na liście wybranych do dofinansowania projektów znalazły się 4 projekty na zakup łącznej liczby 55 elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Dofinansowanie UE przyznane zostało na poziomie 50 proc. kwoty wydatków kwalifikowalnych projektu, co daje łączną kwotę dofinansowania w wysokości 580,25 mln zł.

- Cieszę się niezmiernie z tej decyzji. Wszyscy liczyliśmy, że nasze projekty zyskają uznanie i dostaną dofinansowanie, ale nie mieliśmy jeszcze potwierdzonych informacji. Dziś, kiedy lista projektów została już zatwierdzona, a tym samym mamy zapewnione finansowanie, będziemy mogli podpisać umowę realizacyjną z firmą Stadler – mówił po ogłoszeniu listy prezes Kolei Mazowieckich Robert Stępień.

Nowe pojazdy będą obsługiwały połączenia w tzw. Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym, tj. Warszawa – Tłuszcz, Góra Kalwaria - Czachówek - Warszawa – Modlin (15 ezt), Sochaczew - Warszawa – Celestynów (12 ezt II), Skierniewice - Warszawa - Mińsk Mazowiecki (12 ezt I).

Obecnie park taborowy spółki to w 38 proc. pojazdy nowe (119 sztuk), pozostałe 62 proc. stanowią pojazdy w mniejszym i większym stopniu zmodernizowane (198 sztuk).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.