PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie mają nowy szynobus od Pesy

  • AT    21 grudnia 2015 - 13:14
Koleje Mazowieckie mają nowy szynobus od Pesy
Koleje Mazowieckie posiadają już dziewięć nowych spalinowych autobusów szynowych (fot.wikipedia.org/Tomek)

Koleje Mazowieckie (KM) odebrały nowoczesny autobus szynowy SA135, wyprodukowany przez Pesę Bydgoszcz. To drugi z zamówionych w tym roku przez samorząd województwa mazowieckiego dla KM pojazdów.
Koleje Mazowieckie mają już dziewięć szynobusów. Kilka dni temu spółka odebrała dwuczłonowy pojazd produkcji Newagu. Przewoźnik posiada już dziewięć nowych spalinowych autobusów szynowych. Pojazd będzie obsługiwał linie niezelektryfikowane, o mniejszych potokach podróżnych.

Odbiory zakończyły projekt zakupu dziewięciu autobusów szynowych.

– Kilka lat temu rozpoczęliśmy zakup szynobusów, bo na niektórych liniach tego typu pojazdy najlepiej się sprawdzają. W sumie w taborze Kolei Mazowieckich jest ich już dziewięć. Kosztowały 71 mln zł. Ten zakup był możliwy dzięki środkom z naszego budżetu, z funduszu kolejowego oraz z dotacji od wojewody – podsumował inwestycję marszałek Mazowsza Adam Struzik.

W szynobusie SA135 Pesy znajduje się 68 miejsc siedzących, w tym 8 uchylnych oraz minimum 52 miejsca stojące. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, monitoring, elektroniczny system zewnętrznej i wewnętrznej informacji wizualnej, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Maksymalna prędkość, jaką mogą osiągać to 120 km/h.

W zakupie pomogły środki z funduszu kolejowego

- Odbiór szynobusa z Pesy zakończył projekt dostawy spalinowych pojazdów dla KM. Jest to dobra wiadomość dla podróżnych korzystających z naszych usług na liniach o mniejszych potokach. W realizacji zakupów pomogły nam środki z funduszu kolejowego, za co należą się słowa podziękowania wojewodzie mazowieckiemu i marszałkowi województwa mazowieckiego – powiedział Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny KM.

- Przekazanie kolejnego pojazdu przeznaczonego do obsługi ruchu regionalnego na Mazowszu jest kontynuacją współpracy Pesa z ważnym, wymagającym i stawiającym na nowoczesność przewoźnikiem – mówił Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz.

W barwach Kolei Mazowieckich jest już dziewięć tego typu pojazdów. Dwa z nich to dwuczłonowe szynobusy 222M produkcji Newagu. Natomiast siedem pozostałych to jednoczłonowe autobusy szynowe SA135, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • leszekmajchrzyk@wp.pl, 2015-12-21 15:36:18

    A Kiedy Siedlce-Sokołów ruszy nasza kolej już tyle razy było obiecywane.
  • ewa, 2015-12-21 15:21:40

    Super, kolejny znakomity pociąg od Pesy na naszych torach.