Koleje Mazowieckie mają nowy szynobus od Pesy

Koleje Mazowieckie (KM) odebrały nowoczesny autobus szynowy SA135, wyprodukowany przez Pesę Bydgoszcz. To drugi z zamówionych w tym roku przez samorząd województwa mazowieckiego dla KM pojazdów.
Koleje Mazowieckie mają nowy szynobus od Pesy
Koleje Mazowieckie posiadają już dziewięć nowych spalinowych autobusów szynowych (fot.wikipedia.org/Tomek)

Koleje Mazowieckie mają już dziewięć szynobusów. Kilka dni temu spółka odebrała dwuczłonowy pojazd produkcji Newagu. Przewoźnik posiada już dziewięć nowych spalinowych autobusów szynowych. Pojazd będzie obsługiwał linie niezelektryfikowane, o mniejszych potokach podróżnych.

Odbiory zakończyły projekt zakupu dziewięciu autobusów szynowych.

– Kilka lat temu rozpoczęliśmy zakup szynobusów, bo na niektórych liniach tego typu pojazdy najlepiej się sprawdzają. W sumie w taborze Kolei Mazowieckich jest ich już dziewięć. Kosztowały 71 mln zł. Ten zakup był możliwy dzięki środkom z naszego budżetu, z funduszu kolejowego oraz z dotacji od wojewody – podsumował inwestycję marszałek Mazowsza Adam Struzik.

W szynobusie SA135 Pesy znajduje się 68 miejsc siedzących, w tym 8 uchylnych oraz minimum 52 miejsca stojące. Pojazdy są wyposażone w klimatyzację, monitoring, elektroniczny system zewnętrznej i wewnętrznej informacji wizualnej, a także udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Maksymalna prędkość, jaką mogą osiągać to 120 km/h.

W zakupie pomogły środki z funduszu kolejowego

- Odbiór szynobusa z Pesy zakończył projekt dostawy spalinowych pojazdów dla KM. Jest to dobra wiadomość dla podróżnych korzystających z naszych usług na liniach o mniejszych potokach. W realizacji zakupów pomogły nam środki z funduszu kolejowego, za co należą się słowa podziękowania wojewodzie mazowieckiemu i marszałkowi województwa mazowieckiego – powiedział Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny KM.

- Przekazanie kolejnego pojazdu przeznaczonego do obsługi ruchu regionalnego na Mazowszu jest kontynuacją współpracy Pesa z ważnym, wymagającym i stawiającym na nowoczesność przewoźnikiem – mówił Tomasz Zaboklicki, prezes Pesa Bydgoszcz.

W barwach Kolei Mazowieckich jest już dziewięć tego typu pojazdów. Dwa z nich to dwuczłonowe szynobusy 222M produkcji Newagu. Natomiast siedem pozostałych to jednoczłonowe autobusy szynowe SA135, wyprodukowane przez Pesę Bydgoszcz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

A Kiedy Siedlce-Sokołów ruszy nasza kolej już tyle razy było obiecywane.

leszekmajchrzyk@wp.pl, 2015-12-21 15:36:18 odpowiedz

Super, kolejny znakomity pociąg od Pesy na naszych torach.

ewa, 2015-12-21 15:21:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE