PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie protestują przeciwko działaniom PLK

  • pt    16 czerwca 2014 - 12:00
Koleje Mazowieckie protestują przeciwko działaniom PLK

Koleje Mazowieckie zwróciły się do PKP Polskich Linii Kolejowych z wnioskiem o obniżenie stawek dostępu do infrastruktury o 50 proc., co miałoby pozwolić na obniżenie cen biletów.
Niemal codziennie na szlakach kolejowych, remontowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe, dochodzi do awarii infrastruktury, które uniemożliwiają prowadzenie rozkładowego ruchu pociągów – informują Koleje Mazowieckie.

Jak podkreśla spółka najgorsza sytuacja jest na linii KM1 do Skierniewic, która jest newralgicznym szlakiem o ogromnym natężeniu ruchu. Awarie na tej linii występują notorycznie. W ubiegłym tygodniu – codziennie.

Jak podkreślają KM trwające prace remontowe, prowadzone przez zarządcę infrastruktury, spowodowały znaczne ograniczenie przepustowości tych szlaków, a towarzyszące im liczne usterki infrastruktury kolejowej, zwłaszcza na linii skierniewickiej (KM1), niemal codziennie uniemożliwiają rozkładową jazdę pociągów Kolei Mazowieckich.

Wielokrotnie powtarzające się usterki urządzeń sterowania ruchem czy rozjazdów, uwidaczniają niedostateczne przygotowanie infrastruktury kolejowej do prowadzenia ruchu pociągów w zmienionej organizacji.

Jak wylicza spółka najbardziej dokuczliwy okres pod względem liczby awarii i ich negatywnego wpływu na kursowanie pociągów  wystąpił pomiędzy 26 maja a 8 czerwca 2014 r. W tym czasie zarejestrowanych zostało 41 awarii, które wywołały poważne perturbacje w ruchu pociągów łącznie na prawie 160 godzin.

W konsekwencji opóźnień pociągów KM oraz konieczności odwoływania niektórych z nich, pasażerowie nie mogli dotrzeć na czas do pracy czy szkoły.

Spółka informuje, że we własnym zakresie podjęła działania zmierzające do poprawy sytuacji, polegające m.in. na zwiększeniu zestawień pociągów, wprowadzeniu wzajemnego honorowania biletów pomiędzy KM, PKP Intercity i Przewozami Regionalnymi, ale te działania okazały się niewystarczające w sytuacjach nagminnie opóźniających się pociągów z powodu ww. awarii.

Koleje Mazowieckie przypominają, że kilkukrotnie interweniowały już  w sprawie realizacji remontu linii skierniewickiej.  - Niestety, działania w celu ich poprawy nie zostały podjęte, bądź ich zakres był niedostateczny i jedynie doraźny – podkreślają w KM.

Jak podkreśla spółka zarząd KM nie neguje konieczności przeprowadzania prac remontowo-modernizacyjnych, gdyż po ich zakończeniu zapewne przełoży się to na jakość świadczonych usług.

Zastrzeżenia budzą jednak liczne awarie, skutecznie utrudniające i tak już wyjątkowo ciężką podróż.

Wobec utrzymującej się katastrofalnej sytuacji na remontowanym szlaku zarząd  Kolei Mazowieckich po raz kolejny zwrócił się do PKP PLK z wnioskiem o obniżenie stawek za dostęp do infrastruktury  o 50 proc. na linii KM1 i 447.

- Dzięki temu spółka mogłaby obniżyć ceny biletów, co pozwoli na częściową rekompensatę dla naszych podróżnych za utrudnienia związane z codziennymi, notorycznymi opóźnieniami pociągów z przyczyn niezależnych od przewoźnika – podkreślaną KM.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.