PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Mazowieckie realizują już elektroniczne bilety

  • PAP    25 maja 2015 - 14:07

Od poniedziałku (25.05) Koleje Mazowieckie wydają elektroniczną kartę, na której podróżny może zakodować wszystkie bilety przewoźnika, a także 30- i 90-dniowe Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie.
"Karta jest bezpieczna, nie obawiamy się, że klucze do niej zostaną złamane" - zapewniał w poniedziałek na konferencji prasowej Grajda. Jak mówił, plastikowa karta nie będzie podatna na zniszczenia.

"Na Karcie Mazowieckiej jest możliwość zapisywania wszystkich biletów Kolei Mazowieckich, jak również 30- i 90-dniowych Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie" - zaznaczył. Co oznacza wygodę dla podróżnych korzystających ze wspólnego biletu w pierwszej i drugiej strefie - podkreślał członek zarządu Kolei Mazowieckich.

By uzyskać taką kartę, trzeba złożyć wniosek w punktach obsługi klienta (POK) przewoźnika, kasie, przez stronę internetową karta.mazowieckie.com.pl czy też wysłać go pocztą. POK-i zlokalizowane są przede wszystkim w dużych miastach, w tym m.in. na dworcach Warszawa Wschodnia, Warszawa Wileńska, Warszawa Gdańska czy Warszawa Śródmieście, ale także w Siedlcach i Radomiu. Kartę będzie można doładować m.in. w biletomatach sprzedających bilety KM.

Elektroniczny bilet będzie miał więcej funkcji

Grajda nie wykluczył, że w przyszłości będzie można zapisywać na karcie - oprócz biletów KM oraz 30- i 90-dniowych ZTM - także innych przewoźników, np. autobusowych.

Na początek - w ramach pilotażu - przewoźnik chce wydać pięć tysięcy sztuk takich kart, najlepiej jeszcze w czerwcu. "Jesteśmy przygotowani w tym roku do wydania dużo większej liczby" - zapewnił Grajda.

Ocenił jednak, że bilety papierowe jeszcze długo nie znikną, ale na pewno zmniejszy się ich liczba. Z kolei "okresowe bilety papierowe znikną wtedy, kiedy nasi pasażerowie zechcą odebrać karty. Chciałbym, żeby to trwało pół roku, żeby od 1 stycznia większość naszych podróżnych już je stosowała" - dodał członek zarządu KM.

Podkreślił ponadto, że jeśli spółka dojdzie do takiego etapu, że wyda 50 tys. kart, to zacznie różnymi akcjami promocyjnymi zachęcać podróżnych do złożenia wniosku.

"Będziemy posiadali dokładne informacje o naszych podróżnych dotyczące korzystania z naszych pociągów. W oparciu o system będziemy mogli adresować specjalne programy lojalnościowe do tych, którzy są z nami przez lata" - zapowiedział.

Anat Arazi, prezes firmy Asec SA, która jest autorem systemu, podkreślała, że to pierwszy elektroniczny bilet kolejowy w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.