PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie - debiut w starciu z mrozem

  • PAP    9 grudnia 2012 - 23:53
Koleje Śląskie - debiut w starciu z mrozem

Opóźnienia z powodu awarii wywołanych przez zimno wyniosły średnio 5 minut, spowodowanych przez usterki taboru - 15-20 minut. Największe opóźnienia trzech pociągów nie przekroczyły godziny - tak funkcjonowały w niedzielę w dniu swojego debiutu na wszystkich trasach województwa śląskiego Koleje Śląskie.
Jak podkreślił rzecznik PKP PLK SA Maciej Dutkiewicz, pierwszy dzień funkcjonowania nowego rozkładu jazdy 2012/2013 okazał się największym wyzwaniem szczególnie w województwie śląskim, nie tylko dlatego, że połączenia przejęła właśnie od Przewozów Regionalnych spółka samorządu województwa."Na terenie tego województwa wystąpiły najniższe temperatury na tle całej sieci kolejowej w Polsce - temperatura spadła w nocy do -20 stopni Celsjusza. Usterki infrastruktury kolejowej spowodowane niskimi temperaturami są usuwane na bieżąco. Na terenie trzech najważniejszych węzłów w województwie śląskim w pogotowiu czeka 6 lokomotyw na wypadek awarii pociągów w trasie" - poinformował Dutkiewicz.

Łącznie na całej sieci w Polsce przygotowano 18 takich lokomotyw, najwięcej jest ich przygotowanych właśnie na terenie Śląskiego. Przez całą noc na terenie województwa śląskiego kursowały 2 lokomotywy, które przecierały szlaki kolejowe, podobnie będzie tej nocy.

Jak powiedział w niedzielę PAP dyrektor Opolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych, Sylwester Brząkała, na połączeniach stykowych między woj. opolskim i śląskim pojawiły się kilkuminutowe opóźnienia wynikające z konieczności przepięcia lokomotyw na drugą stronę składu.

Od 9 grudnia pasażerowie korzystający z dotychczasowych bezpośrednich połączeń Przewozów Regionalnych z Opola na Śląsk i z powrotem muszą się przesiadać w Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich, a jadących z Kluczborka na Śląsk - w Lublińcu. To dlatego, że woj. śląskie obsługę połączeń w regionie powierzyło swojej spółce - Kolejom Śląskim, rezygnując z Przewozów Regionalnych. W związku z tym władze Śląska i Opolszczyzny podpisały porozumienie o wzajemnym świadczeniu połączeń na stykowych trasach między regionami. Podczas przesiadek pasażerowie muszą zmienić pociąg Przewozów Regionalnych na skład Kolei Śląskich lub odwrotnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.