PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie dostaną pożyczkę od samorządu

  • PAP    25 lutego 2013 - 20:46
Koleje Śląskie dostaną pożyczkę od samorządu

- Radni województwa śląskiego zgodzili się na udzielenie 6 mln zł pożyczki spółce Koleje Śląskie - poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Pieniądze zostaną przeznaczone na najpilniejsze zobowiązania spółki, m.in. wobec PKP PLK.
Decyzja zapadła w poniedziałek na sesji sejmiku województwa śląskiego. Udzielenie pożyczki w wysokości 6 mln zł spółce Koleje Śląskie zapisano w podjętej uchwale dotyczącej zmian w budżecie województwa śląskiego na 2013 rok.

Czytaj też: Koleje Śląskie czeka finansowy audyt

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, pożyczka zostanie przeznaczona na uregulowanie bieżących i najpilniejszych zobowiązań, m.in. wobec PKP PLK S.A., PKP Cargo oraz PKP Energetyka. "Jeśli chodzi o PKP PLK, to jest to należność związana z dostępem do infrastruktury kolejowej (dotyczy m.in. korzystania z torowiska - red.)" - powiedział PAP rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba.

Pożyczka ma być zwrócona przez spółkę jeszcze w tym roku, w trzech miesięcznych ratach, w okresie od lipca do września.

O potrzebie udzielenia pożyczki Kolejom Śląskim mówił w połowie lutego marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła. "Ma ona zapewnić spółce zachowanie płynności finansowej" - powiedział. Marszałek wyjaśniał wtedy, że wskutek kryzysu w grudniu po objęciu obsługi wszystkich połączeń w województwie przez Koleje Śląskie, rok 2012 w tej spółce może się zamknąć ujemnym wynikiem a według szacunków ubiegłoroczna strata może wynieść ok. 6-10 mln zł.

Czytaj też: Koleje Śląskie zapłacą miliony za chaos

Problemy spółki mają związek z grudniowym chaosem na kolei, kiedy od 9 grudnia spółka Koleje Śląskie przejęła w regionie całość przewozów pasażerskich. Z powodu kłopotów z taborem, awarii oraz błędów organizacyjnych firma nie poradziła sobie z pełną realizacją rozkładu jazdy; początkowo odwoływano ok. 90 kursów pociągów dziennie - wysyłając zamiast nich autobusy.

W efekcie tego stanowisko stracił m.in. prezes Kolei Śląskich, a do dymisji podał się ówczesny marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz (PO).

W połowie lutego zarząd województwa śląskiego powiadomił o złożeniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez poprzedni zarząd Kolei Śląskich. Wśród głównych zarzutów znalazły się: nadużycie posiadanych uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez zarząd Kolei Śląskich oraz wyrządzenie szkody majątkowej spółce oraz samorządowi Województwa Śląskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.