PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie ogłosiły rok 2017 - Rokiem Studenta

  • PAP/JS    3 stycznia 2017 - 19:37
Koleje Śląskie ogłosiły rok 2017 - Rokiem Studenta
Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie na 11 liniach przewożą ponad 16 mln pasażerów rocznie. (fot.: foto.slaskie.pl)

• Koleje Śląskie ogłosiły rok 2017 - Rokiem Studenta.
• Spółka zapowiedziała w ten sposób chęć promowania wśród studentów podróżowania koleją oraz zwrócenia szczególnej uwagi na potrzeby tej jednej z najliczniejszych grup pasażerów śląskiego przewoźnika.
Informacje te zawarł w przesłanym stanowisku prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Jak podaje spółka, obecnie uczniowie i studenci stanowią ponad jedną trzecią pasażerów Kolei Śląskich. "Ponieważ w naszym regionie jest szczególnie dużo uczelni wyższych oraz różnego typu filii i wydziałów zamiejscowych - zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w mniejszych miejscowościach - podróże studenckie w różnych kierunkach stanowią spory odsetek naszej pracy przewozowej. Nie zapominamy też o wszelkiego typu dodatkowych wyjazdach związanych z turystyką, spędzaniem wolnego czasu, różnego rodzaju juwenaliami czy innymi imprezami" - podkreślił prezes.

Dlatego Koleje Śląskie postanowiły w tym roku - w ramach swej misji - szczególną uwagę zwrócić właśnie na potrzeby studentów. W zamyśle spółki, idea ta miałaby być rozwijana na zasadzie wielotorowej współpracy m.in. spółki, uczelni i samych zainteresowanych.

Chodzi więc m.in. o nawiązanie stałej współpracy z uczelniami i samorządami studenckimi w zakresie rozwijania relacji partnerskich, w celu zachęcania coraz większej liczby studentów do korzystania z transportu publicznego i promowania kolei jako "wygodnego, taniego i bezpiecznego" środka komunikacji zbiorowej.

Spółka miałaby też reagować na informacje dotyczące ewentualnej modyfikacji rozkładów jazdy pod potrzeby studentów poszczególnych uczelni (zarówno tych studiujących w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym) oraz rozwijać ofertę przewozową zsynchronizowaną z komunikacją autobusową - ze stacji kolejowej do uczelni.

W celu omówienia szczegółów tej koncepcji oraz by dać możliwość wypowiedzenia się stronie akademickiej, Koleje Śląskie zapraszają 12 stycznia do Katowic na pierwsze tego typu konsultacyjne spotkanie. Do udziału zaproszeni są szczególnie przedstawiciele uczelni oraz organizacji i samorządów studenckich.

"Chcemy zacząć od rozmów ze studentami, ponieważ to właśnie w ten sposób będziemy mogli najlepiej określić dalszy plan działania. W końcu nikt inny nie określi nam lepiej specyficznych potrzeb tej grupy pasażerów, niż oni sami. Dzięki temu będziemy mogli dopracować formy naszej współpracy i razem promować transport kolejowy w regionie" - tłumaczył prezes.

Dodał, że spółka jest otwarta "na wszelkiego rodzaju formy współpracy, na jakie tylko Koleje Śląskie będą sobie mogły pozwolić". "Tak naprawdę wiele będzie zależeć od kreatywności samych studentów oraz ich macierzystych uczelni" - podkreślił Dinges.

Pierwsze propozycje dla studentów spółka już przygotowała. Wkrótce Koleje Śląskie przewidują bowiem uruchomienie dodatkowych nocnych pociągów z Katowic do stacji: Tychy Lodowisko, Gliwice i Dąbrowa Górnicza. Oferta ta ma ułatwić studentom powrót do domu po wieczornych spotkaniach ze znajomymi. Pociągi te będą jeździły od 1 maja do 31 października w piątki i soboty. Jeśli oferta będzie się cieszyła zainteresowaniem, przewoźnik nie wyklucza utrzymania tych połączeń, a nawet ich rozszerzenia na pozostałe dni tygodnia lub inne miasta.

Spółka zapowiedziała też wprowadzenie promocyjnego biletu miesięcznego za symboliczną złotówkę dla wszystkich studentów pierwszego roku studiów pierwszego stopnia lub szkoły pomaturalnej, który będzie obowiązywał w październiku br. na przejazdy między miejscem zamieszkania a uczelnią.

Prezes zapowiedział również specjalne pociągi na Juwenalia oraz nie wykluczył innych form współpracy np. organizacji praktyk studenckich.

Jak podała spółka, pismo prezesa zostało wysłane m.in. do przedstawicieli wyższych uczelni z woj. śląskiego.

Zainteresowani współpracą w tym zakresie mogą się kontaktować z przewoźnikiem bezpośrednio poprzez e-mail: student@kolejeslaskie.com.

Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie na 11 liniach przewożą ponad 16 mln pasażerów rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.