PARTNER PORTALU
  • BGK

Koleje Śląskie z nowymi połączeniami

  • PAP    16 stycznia 2013 - 12:12
Koleje Śląskie z nowymi połączeniami

Koleje Śląskie wkrótce wzbogacą swoją ofertę o nowe połączenia na trasie Gliwice – Katowice. Uruchomią trasę Gliwice – Bytom, a także kilka dodatkowych pociągów na mniej uczęszczanych liniach.
Dzięki zmianom wprowadzonych zostanie 28 nowych kursów. Planowane zmiany obejmują m.in. wprowadzenie łącznie 28 nowych kursów. Prócz tego przewoźnik wycofa komunikację autobusową między Czechowicami Dziedzicami a Wodzisławiem Śląskim. Natomiast dodatkowo kilka pociągów wyśle na modernizowaną linię Lubliniec - Częstochowa, którą dotąd obsługiwały tylko autobusy.

Jak poinformował w środę rzecznik Kolei Śląskich Maciej Zaremba, systematyczna rozbudowa i naprawa taboru, a także wzmocnienie liczby drużyn konduktorskich, poskutkowały tym, że - po grudniowych problemach - Koleje Śląskie wszystkie połączenia wykonują już zgodnie z planem.

"Wypracowana stabilizacja pozwoliła na sformułowanie wstępnej oceny realizowanego od 9 grudnia rozkładu jazdy i zaplanowanie korekt podwyższających standard usług. Część z nich - wymagających uzgodnień z PKP PLK - zostanie wprowadzonych w późniejszych terminach. Kilka modyfikacji wejdzie w życie już w najbliższych dniach" - wskazał Zaremba.

Najważniejsze z tych zmian to: osiem nowych połączeń w relacji Gliwice-Katowice w dni wolne od pracy (od 19 stycznia), przywrócenie połączenia kolejowego między Gliwicami a Bytomiem (osiem par pociągów od 1 lutego), dodanie dwu wieczornych pociągów w relacji Lubliniec-Gliwice (od 18 stycznia) oraz dwu weekendowych połączeń między Tarnowskimi Górami a Krzepicami.

"W sumie to 28 połączeń, czyli rozbudowanie obecnego rozkładu jazdy o 5-6 procent, jednak to równocześnie kolejne potwierdzenie, że udało się rozwiązać większość problemów spółki obnażonych po 9 grudnia" - ocenił prezes Kolei Śląskich Michał Borowski.

Dążąc do wycofywania zastępczej komunikacji autobusowej zarząd spółki zdecydował - wbrew wcześniejszym planom - o wycofaniu jej z linii Czechowice Dziedzice - Wodzisław Śląski. Do tej pory, wobec błędów planistycznych skutkujących sporymi opóźnieniami pociągów na tej trasie, autobusami wykonywano tam 10 kursów dziennie.

"W ostatnich dniach udało nam się zaprojektować i przetestować rozplanowanie taboru, które minimalizuje osiągane spóźnienia. Dzięki temu w środę i w kolejnych dniach linię obsługiwać będą tylko pociągi. Podtrzymujemy przy tym plan korekty rozkładu po 10 lutego" - zaznaczył Borowski.

W ramach lutowej korekty zaplanowano też przywrócenie postojów na dużej katowickiej stacji Ligota w 15 kursach na linii Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń. Dotąd wiele jeżdżących tą linią pociągów Kolei Śląskich w Katowicach-Ligocie się nie zatrzymywało. Jak tłumaczono, dzięki temu na zatłoczonym odcinku torów z Katowic do Tychów nie musiały przepuszczać pociągów dalekobieżnych. Teraz - po zaplanowanej na 10 lutego korekcie rozkładu - część z nich w Ligocie ma jednak stawać.

Koleje Śląskie wprowadzą też czasowo - prawdopodobnie do wiosny - na linię Lubliniec - Częstochowa kilka kursów pociągów dziennie. Dotąd, wobec zapowiadanej przez PKP PLK modernizacji tej linii, wysyłano tam wyłącznie autobusy. Stan torów pozwala docierać po torach - na razie w jedną stronę: z Lublińca do Częstochowy - szybciej niż drogą.

31 grudnia był pierwszym dniem roboczym, w którym Koleje Śląskie przywróciły kursowanie pociągów na wszystkich możliwych trasach. Jak przekonywał samorządowy przewoźnik, zakończyło to chaos, który powstał 9 grudnia, kiedy Koleje Śląskie przejęły wszystkie przewozy w regionie.

Od Nowego Roku nadal ok. 5 proc. połączeń obsługiwały autobusy, ale wynikało to z robót torowych i planowanej korekty rozkładu jazdy. Po wycofaniu komunikacji zastępczej z linii Wodzisław Śląski - Czechowice-Dziedzice, pozostanie ona tylko na remontowanej trasie Lubliniec-Częstochowa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.