PARTNER PORTALU
 • BGK

Koleje Śląskie zwiększają zasięg w nowym rozkładzie jazdy

 • PAP/rs    1 grudnia 2017 - 17:42
Koleje Śląskie zwiększają zasięg w nowym rozkładzie jazdy
W Kolejach Śląskich nadal będzie obowiązywał cennik wprowadzony 1 lipca 2016 r. Fot. Shutterstock.com

O 5 proc. wzrośnie w nowym rozkładzie jazdy, wchodzącym w życie 10 grudnia, liczba kilometrów przejeżdżanych przez pociągi Kolei Śląskich. Choć nie zmieni się wysokość dotacji dla spółki ze strony samorządu wojewódzkiego, nie zamierza ona podnosić cen biletów.
• W Kolejach Śląskich nadal będzie obowiązywał cennik wprowadzony 1 lipca 2016 r.

• Dzięki zwiększeniu pracy eksploatacyjnej Koleje Śląskie uruchomią dodatkowe połączenia na kilku liniach.

• Po raz pierwszy w nowym rozkładzie pojawią się regularne ponadregionalne połączenia Kolei Śląskich. W okresach atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwestra i święta Bożego Narodzenia pociągi z Katowic pojadą do Zakopanego (linia S51).

- W przyszłym roku nasze pociągi pokonają więcej kilometrów przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości dotacji. Praca eksploatacyjna będzie wynosić prawie 7 mln pociągokilometrów. Jest to wzrost o ok. 5 proc. względem obecnego rozkładu - zapowiedział cytowany w informacji prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Dzięki zwiększeniu pracy eksploatacyjnej Koleje Śląskie uruchomią dodatkowe połączenia na kilku liniach. Liczba pociągów zwiększy się m.in. w relacjach: Katowice - Gliwice, Zawiercie - Częstochowa, Katowice - Lubliniec i Katowice - Oświęcim (te dwie ostatnie linie od nowego rozkładu będą występowały jako jedna, pod oznaczeniem S8).

Dzięki temu od nowego rozkładu jazdy pociągi między Katowicami a Gliwicami będą kursowały co 20-25 minut w godzinach od 6. do 8. i od 14. do 17., a od 17. do 20. - co pół godziny. Pojawią się dodatkowe pociągi przyspieszone po godzinie 14. z Katowic do Częstochowy i z powrotem. Na linii Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko (S4) takt trzydziestominutowy będzie zachowany od rana do godz. 10, a po południu do godz. 20.

Kilka kursów przybędzie również na linii Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń (S5), przede wszystkim w dni wolne od pracy. W godzinach, gdy najwięcej turystów wybiera się w góry, pociągi będą kursowały nie rzadziej niż co 60 minut. Pojawi się również nowe wieczorne połączenie z Żywca do Katowic, które umożliwi powrót z beskidzkich wycieczek do stolicy województwa po godz. 21.

Po raz pierwszy w nowym rozkładzie pojawią się regularne ponadregionalne połączenia Kolei Śląskich. W okresach atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwestra i święta Bożego Narodzenia pociągi z Katowic pojadą do Zakopanego (linia S51).

"Decyzję o uruchomieniu połączeń do Zakopanego poprzedziliśmy testowymi kursami w tej relacji. W kierunku Tatr wyruszaliśmy z okazji trzech długich weekendów - w maju, czerwcu oraz sierpniu br. Z naszych propozycji skorzystało łącznie ponad tysiąc osób" - zaznaczył Dinges.

Przewoźnik będzie kontynuował współpracę z Kolejami Czeskimi. W nowym rozkładzie jazdy do Bohumina dojedzie więcej bezpośrednich pociągów z Katowic. Trwają również prace, aby w czasie wakacji część obecnych połączeń do Zwardonia kończyła bieg w słowackiej Czadcy.

Koleje Śląskie zwiększą też częstotliwość wprowadzonych w ub. roku bezpośrednich połączeń Cieszyn - Katowice. Pociągi te mają być alternatywą dla połączeń autobusowych - dzięki temu, że będą to kursy przyspieszone, trasę z Cieszyna do Katowic pokonają w mniej niż dwie godziny.×
KOMENTARZE (3)

 • Tychy, 2017-12-02 08:53:31

  Powinni świadczyć usługi w ciepłych krajach, bo już przy niewielkim mrozie nie dają rady. Obsługa pociągów również daje wiele do myślenia. Żenada, a nie koleje
 • Tyszanin, 2017-12-02 08:46:03

  Niech się zajmą doprowadzeniem do ,,normalnego" kursowania bieżących połączeń. Jest co raz gorzej - opóźnienia, zaplanowane pociągi wcale nie przyjeżdżają, brak informacji. Dzisiaj połączenie Tychy-Lodowisko-Katowice pociąg godz. 6:45 wcale nie przyjechał. Mocno zastanawiam się nad zmianą środk...a transportu. Ceny biletów wzrosły; niestety jakość podróży, jeśli do niej w ogóle dojdzie) nie wzrasta z ceną  rozwiń
 • Metju, 2017-12-01 22:03:57

  Przecież nowy rozkład dla linii S8 jest beznadziejny! Kompletnie brakuje pociągów dojeżdżających z Lublińca do Katowic przed godziną 10 i przed 11.