Koleje Śląskie zwiększają zasięg w nowym rozkładzie jazdy

O 5 proc. wzrośnie w nowym rozkładzie jazdy, wchodzącym w życie 10 grudnia, liczba kilometrów przejeżdżanych przez pociągi Kolei Śląskich. Choć nie zmieni się wysokość dotacji dla spółki ze strony samorządu wojewódzkiego, nie zamierza ona podnosić cen biletów.
Koleje Śląskie zwiększają zasięg w nowym rozkładzie jazdy
W Kolejach Śląskich nadal będzie obowiązywał cennik wprowadzony 1 lipca 2016 r. Fot. Shutterstock.com

• W Kolejach Śląskich nadal będzie obowiązywał cennik wprowadzony 1 lipca 2016 r.

• Dzięki zwiększeniu pracy eksploatacyjnej Koleje Śląskie uruchomią dodatkowe połączenia na kilku liniach.

• Po raz pierwszy w nowym rozkładzie pojawią się regularne ponadregionalne połączenia Kolei Śląskich. W okresach atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwestra i święta Bożego Narodzenia pociągi z Katowic pojadą do Zakopanego (linia S51).

- W przyszłym roku nasze pociągi pokonają więcej kilometrów przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowej wysokości dotacji. Praca eksploatacyjna będzie wynosić prawie 7 mln pociągokilometrów. Jest to wzrost o ok. 5 proc. względem obecnego rozkładu - zapowiedział cytowany w informacji prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Dzięki zwiększeniu pracy eksploatacyjnej Koleje Śląskie uruchomią dodatkowe połączenia na kilku liniach. Liczba pociągów zwiększy się m.in. w relacjach: Katowice - Gliwice, Zawiercie - Częstochowa, Katowice - Lubliniec i Katowice - Oświęcim (te dwie ostatnie linie od nowego rozkładu będą występowały jako jedna, pod oznaczeniem S8).

Dzięki temu od nowego rozkładu jazdy pociągi między Katowicami a Gliwicami będą kursowały co 20-25 minut w godzinach od 6. do 8. i od 14. do 17., a od 17. do 20. - co pół godziny. Pojawią się dodatkowe pociągi przyspieszone po godzinie 14. z Katowic do Częstochowy i z powrotem. Na linii Sosnowiec Główny - Katowice - Tychy Lodowisko (S4) takt trzydziestominutowy będzie zachowany od rana do godz. 10, a po południu do godz. 20.

Kilka kursów przybędzie również na linii Katowice - Bielsko-Biała - Zwardoń (S5), przede wszystkim w dni wolne od pracy. W godzinach, gdy najwięcej turystów wybiera się w góry, pociągi będą kursowały nie rzadziej niż co 60 minut. Pojawi się również nowe wieczorne połączenie z Żywca do Katowic, które umożliwi powrót z beskidzkich wycieczek do stolicy województwa po godz. 21.

Po raz pierwszy w nowym rozkładzie pojawią się regularne ponadregionalne połączenia Kolei Śląskich. W okresach atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwestra i święta Bożego Narodzenia pociągi z Katowic pojadą do Zakopanego (linia S51).

"Decyzję o uruchomieniu połączeń do Zakopanego poprzedziliśmy testowymi kursami w tej relacji. W kierunku Tatr wyruszaliśmy z okazji trzech długich weekendów - w maju, czerwcu oraz sierpniu br. Z naszych propozycji skorzystało łącznie ponad tysiąc osób" - zaznaczył Dinges.

Przewoźnik będzie kontynuował współpracę z Kolejami Czeskimi. W nowym rozkładzie jazdy do Bohumina dojedzie więcej bezpośrednich pociągów z Katowic. Trwają również prace, aby w czasie wakacji część obecnych połączeń do Zwardonia kończyła bieg w słowackiej Czadcy.

Koleje Śląskie zwiększą też częstotliwość wprowadzonych w ub. roku bezpośrednich połączeń Cieszyn - Katowice. Pociągi te mają być alternatywą dla połączeń autobusowych - dzięki temu, że będą to kursy przyspieszone, trasę z Cieszyna do Katowic pokonają w mniej niż dwie godziny.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Powinni świadczyć usługi w ciepłych krajach, bo już przy niewielkim mrozie nie dają rady. Obsługa pociągów również daje wiele do myślenia. Żenada, a nie koleje

Tychy, 2017-12-02 08:53:31 odpowiedz

Niech się zajmą doprowadzeniem do ,,normalnego" kursowania bieżących połączeń. Jest co raz gorzej - opóźnienia, zaplanowane pociągi wcale nie przyjeżdżają, brak informacji. Dzisiaj połączenie Tychy-Lodowisko-Katowice pociąg godz. 6:45 wcale nie przyjechał. Mocno zastanawiam się nad zmianą środk...a transportu. Ceny biletów wzrosły; niestety jakość podróży, jeśli do niej w ogóle dojdzie) nie wzrasta z ceną rozwiń

Tyszanin, 2017-12-02 08:46:03 odpowiedz

Przecież nowy rozkład dla linii S8 jest beznadziejny! Kompletnie brakuje pociągów dojeżdżających z Lublińca do Katowic przed godziną 10 i przed 11.

Metju, 2017-12-01 22:03:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE