PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna gmina wprowadza darmową komunikacją autobusową

  • PAP/em    1 lipca 2015 - 09:10
Kolejna gmina wprowadza darmową komunikacją autobusową
Urząd szacuje, że komunikacja miejska będzie kosztowała ok. miliona złotych rocznie (fot. pixabay)

Władze Środy Wielkopolskiej liczą, że dzięki bezpłatnej komunikacji autobusowej uda się zmniejszyć ruch samochodów w mieście.
"Chcemy zachęcić ludzi, żeby swoje cztery kółka zostawili w domu. Jesteśmy relatywnie zamożnym terenem i mamy duży wskaźnik zmotoryzowania - na 1000 mieszkańców przeszło 600 samochodów. Po jednej z ulic od godziny 6-18 przejeżdża prawie 10 tysięcy aut" - powiedział PAP burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski.

Urząd szacuje, że komunikacja miejska będzie kosztowała ok. miliona złotych rocznie. "Przy budżecie wynoszącym ok. 120 mln zł jest to do udźwignięcia" - ocenił Ziętkowski.

Darmowa komunikacja tylko dla małych miast?

Zdaniem eksperta zajmującego się transportem miejskim dr. Michała Beima z Instytutu Sobieskiego, bezpłatna komunikacja sprawdza się w małych miastach. "Na przykład takich jak Środa Wielkopolska. Uważam, że taką granicą jest poziom 50-80 tys. mieszkańców - powiedział.

W dużych aglomeracjach raczej nie ma na to szans, chociaż zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że jest to sposób na przyciągnięcie nowych mieszkańców i - w efekcie - wzrost dochodów budżetowych.

To się opłaca

Żory stały się jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziły bezpłatną komunikację miejską. Gmina nie żałuje.

– Do 30 kwietnia, kiedy nie było jeszcze bezpłatnego transportu, płaciliśmy 4,40 zł za km. Natomiast dopłata do bezpłatnej komunikacji miejskiej w Żorach wynosi od 1 maja br. 3,54 zł za km. Miesięczny koszt za bezpłatną komunikację miejską wynosi około 150 tys zł – tłumaczy Anna Ujma, doradca prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.

Jak tłumaczy doradca prezydenta, udało się osiągnąć główny cel – wzrost liczby pasażerów w autobusach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • hanek, 2015-07-01 19:37:42

    Dodatkową "zaletą" bezpłatnej żorskiej bezpłatnej komunikacji miejskiej jest ciepły kąt w zimie dla bezdomnych, pijaczków, żuli. Wprawdzie inni omijają takie autobusy ze względu na nieznośny fetor, ale korzyść jakaś jest...
  • biała, 2015-07-01 12:08:28

    A w Bielsku- Białej po 3 PLN, czyli tam i na zad 6 PLN. Wolę samochodem bo godz Parkowania 2 PLN a 3 h to chyba 3 PLN.Ale tam gdzie kiepski gospodarz to też jest kiepsko.