Kolejna gmina wprowadza darmową komunikacją autobusową

Władze Środy Wielkopolskiej liczą, że dzięki bezpłatnej komunikacji autobusowej uda się zmniejszyć ruch samochodów w mieście.
Kolejna gmina wprowadza darmową komunikacją autobusową
Urząd szacuje, że komunikacja miejska będzie kosztowała ok. miliona złotych rocznie (fot. pixabay)

"Chcemy zachęcić ludzi, żeby swoje cztery kółka zostawili w domu. Jesteśmy relatywnie zamożnym terenem i mamy duży wskaźnik zmotoryzowania - na 1000 mieszkańców przeszło 600 samochodów. Po jednej z ulic od godziny 6-18 przejeżdża prawie 10 tysięcy aut" - powiedział PAP burmistrz Środy Wlkp. Wojciech Ziętkowski.

Urząd szacuje, że komunikacja miejska będzie kosztowała ok. miliona złotych rocznie. "Przy budżecie wynoszącym ok. 120 mln zł jest to do udźwignięcia" - ocenił Ziętkowski.

Darmowa komunikacja tylko dla małych miast?

Zdaniem eksperta zajmującego się transportem miejskim dr. Michała Beima z Instytutu Sobieskiego, bezpłatna komunikacja sprawdza się w małych miastach. "Na przykład takich jak Środa Wielkopolska. Uważam, że taką granicą jest poziom 50-80 tys. mieszkańców - powiedział.

W dużych aglomeracjach raczej nie ma na to szans, chociaż zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że jest to sposób na przyciągnięcie nowych mieszkańców i - w efekcie - wzrost dochodów budżetowych.

To się opłaca

Żory stały się jednym z pierwszych miast w Polsce, które wprowadziły bezpłatną komunikację miejską. Gmina nie żałuje.

– Do 30 kwietnia, kiedy nie było jeszcze bezpłatnego transportu, płaciliśmy 4,40 zł za km. Natomiast dopłata do bezpłatnej komunikacji miejskiej w Żorach wynosi od 1 maja br. 3,54 zł za km. Miesięczny koszt za bezpłatną komunikację miejską wynosi około 150 tys zł – tłumaczy Anna Ujma, doradca prezydenta ds. Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Żory.

Jak tłumaczy doradca prezydenta, udało się osiągnąć główny cel – wzrost liczby pasażerów w autobusach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dodatkową "zaletą" bezpłatnej żorskiej bezpłatnej komunikacji miejskiej jest ciepły kąt w zimie dla bezdomnych, pijaczków, żuli. Wprawdzie inni omijają takie autobusy ze względu na nieznośny fetor, ale korzyść jakaś jest...

hanek, 2015-07-01 19:37:42 odpowiedz

A w Bielsku- Białej po 3 PLN, czyli tam i na zad 6 PLN. Wolę samochodem bo godz Parkowania 2 PLN a 3 h to chyba 3 PLN.Ale tam gdzie kiepski gospodarz to też jest kiepsko.

biała, 2015-07-01 12:08:28 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE