PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna nowelizacja prawa wodnego pod obrady rządu

  • pt    17 kwietnia 2018 - 10:05
Kolejna nowelizacja prawa wodnego pod obrady rządu
Prawo wodne obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku (fot. Adam Golabiewski/Shutterstock.com)

Prawo wodne weszło w życie 1 stycznia tego roku, a ma za sobą już nowelizację z końca lutego. Teraz w ekspresowym tempie przygotowano kolejne zmiany.
  • Projekt nowelizacji Prawa wodnego trafił pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.
  • Choć nowelizacja była zapowiadana to tempo prac jest nadzwyczaj szybkie.

Jak zapowiadał w marcu minister Marek Gróbarczyk prawo wodne, które weszło w życie 1 stycznia 2018 r., wykazuje konieczność rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych, w szczególności w zakresie wydawania zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych oraz pozwoleń integrowanych, gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa oraz stosowaniem nowego systemu opłat za usługi wodne.

Czytaj: Prawo wodne trzeba "wyczyścić". Minister Gróbarczyk zapowiada zmiany za pół roku

Dodatkowo, problemem pozostawał brak podstaw prawnych do finansowania przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zadań z obszaru gospodarki wodnej. W przedstawiony projekcie, znalazł się zapis umożliwiający NFOŚiGW finansowanie inwestycji.

Projekt ustawy zawiera także rozwiązania prawne, prowadzące do obniżania rygorów formalnych związanych z postępowaniami administracyjnymi przy wydawaniu zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Dodatkowo, projekt ogranicza wymóg przedkładania danych lub dokumentów, które znajdują się już w posiadaniu organu.

Nowela zakłada także umożliwienie podmiotom, które mają zawarte umowy z Wodami Polskimi kontynuacji umów bez konieczności przeprowadzania przetargu.

Przewiduje się także wprowadzenie zakazu wprowadzania wód opadowych do wód podziemnych oraz zakazu wprowadzania wód opadowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe do ziemi.

Przypomnijmy, że 28 lutego została przyjęta poselska nowelizacja Prawa wodnego. Zgodnie z nią, do spraw wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie Prawa wodnego 1 stycznia br., a dotyczących decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz w sprawach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (wydanie bądź zmiana decyzji) stosować się będzie przepisy obowiązujące przed 1 stycznia 2018 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.