PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna przeprowadzka w Bytomiu

  • GK/bytom.pl    10 listopada 2011 - 13:34
Kolejna przeprowadzka w Bytomiu

Już 24 rodziny z Karbia przeprowadziły się do nowych mieszkań. Jedną z nich są państwo Soblikowie, którzy zamieszkali w Stroszku. Klucze do mieszkania przekazał im prezydent Piotr Koj.
Państwo Soblikowie z ul. Pocztowej, gdzie zajmowali 53-metrowe mieszkanie, zostali wykwaterowani w lipcu. Zaproponowano im mieszkanie zamienne w Stroszku. Ma ono 49,5 mkw.

Czytaj też: Bytom chce oceny 500 budynków

Podobnie jak Karbiu – mają 2 pokoje, kuchnię, łazienkę i przedpokój. Opowiadają, że zanim zdecydowali się na mieszkanie zamienne, mieszkali kątem u rodziny.

Czytaj też: Kolejne budynki w Bytomiu zagrożone

Znaleźli się wśród ponad 200 rodzin, które w wyniku górniczej eksploatacji trzeba było ewakuować z domów. Przypomnijmy, w lipcu i sierpniu tego roku budynki znajdujące się przy ulicach: Pocztowej, Technicznej i Falistej na skutek prowadzonego w tamtym rejonie wydobycia węgla zaczęły napierać na siebie. Pękały ściany i stropy. Zagrożona była ich konstrukcja, dlatego Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał natychmiastową ewakuację.

Czytaj też: Bytom chce ponad 30 mln zł za budynki w Karbiu

Stan budynków zagrażał życiu i zdrowiu przebywających w nim ludzi. Z Karbia ewakuowano już 464 osoby. 119 osób przebywa w hotelach, 345 znalazło schronienie u rodzin bądź wynajmuje mieszkania.

Czytaj też: Szkody w Bytomiu nie tylko przez wydobycie

Właścicielem większości budynków była gmina, a zarządcą Zakład Budynków Miejskich, dlatego, zgodnie z prawem, to na gminie spoczywa obowiązek znalezienia dla wykwaterowanych osób lokali, mimo że szkody powstały w wyniku działalności kopalni „Bobrek-Centrum”.

Od pierwszych dni katastrofy w Karbiu trwa pozyskiwanie z zasobów gminy mieszkań zamiennych i socjalnych. Przed przekazaniem kluczy lokatorom, mieszkania są remontowane, a prace te trwają od 4 do 6 tygodni. Do tej pory wyremontowano już 35 lokali socjalnych, remontowanych jest 13 kolejnych. Oddano do użytku 12 lokali zamiennych, w 8 kolejnych trwają remonty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.