PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejna reorganizacja ruchu w Katowicach

  • PAP    15 grudnia 2010 - 16:20

Od czwartku ruch samochodowy na placu Szewczyka w ścisłym centrum Katowic stanie się jednokierunkowy, plac zostanie także definitywnie zamknięty dla pieszych. Rusza kolejny etap prac związanych z budową nowego dworca PKP.
Prace na placu Szewczyka, gdzie do niedawna działał główny dworzec autobusowy, rozpoczęły się dziesięć dni temu. Zdemontowano już trzy pierwsze przęsła wiodącej na zamknięty dworzec kolejowy estakady, wraz z przyległymi schodami. W czwartek ogrodzenie terenu budowy zostanie przeniesione, aby umożliwić rozbiórkę dalszej części estakady oraz budynku dworca. Obsługę pasażerów już od kilku tygodni pełni dworzec tymczasowy, zlokalizowany na tyłach głównej hali. 

Odkąd 6 grudnia na plac Szewczyka wjechał ciężki sprzęt i postawiono płot wokół terenu demontowanej estakady, kierowcy samochodów poruszali się ulicą Dworcową, wzdłuż hali dworca, w obu kierunkach. Od czwartku ruch samochodowy odbywać się będzie jednokierunkowo, ulicą Słowackiego na wschód i po jezdni wzdłuż ulicy 3 Maja.

- W nadchodzącym etapie prac w obrębie placu budowy wciąż będzie możliwy jednokierunkowy ruch samochodów. Apelujemy do kierowców, aby ze względów bezpieczeństwa w miarę możliwości omijali plac Szewczyka, a już pod żadnym pozorem nie zatrzymywali się w jego obrębie - zaapelował w środę Rafał Elżanowski z firmy Neinver Polska, która jest inwestorem budowy.

Nie będzie już możliwe przejście pieszych przez plac Szewczyka. Ten etap prac potrwa kilka tygodni. Po jego zakończeniu plac zostanie ostatecznie ogrodzony i zamknięty do momentu oddania do użytku nowego dworca kolejowego, co ma nastąpić w 2012 r. Zamknięte zostaną ulice Słowackiego, Dworcowa i Młyńska. Możliwy będzie wyłącznie dojazd do prywatnych posesji.

Obecnie dostęp do peronów dworca możliwy jest wyłącznie od strony tymczasowego dworca kolejowego z wejściami od strony placu Andrzeja oraz ul. Konopnickiej. Na dworcu tymczasowym jest 11 kas biletowych oraz punkt informacyjny.

W mieście trwa akcja informacyjna "Katowice Uwaga Przemiany!". Oprócz informacji w mediach i internecie, w centrum miasta można spotkać "informatorów", którzy rozdają ulotki zawierające mapy i wskazują kierunki przejścia.

Mimo to mieszkańcy wciąż narzekają na utrudnienia. W porannym i popołudniowym szczycie w okolicach placów Wolności i Andrzeja, gdzie przeniesiono końcowe przystanki z dotychczasowego dworca autobusowego na placu Szewczyka, tworzą się korki.

W związku z rozpoczętymi w centrum miasta pracami zmieniły się trasy ok. 40 linii autobusowych. Większość autobusów, które dotąd przecinały tory kolejowe, by dojechać do dworca, teraz kończy i zaczyna bieg przed torami. Ułatwieniem dla mieszkańców, jeżdżących po centrum i udających się w stronę dużego osiedla Paderewskiego mają być przekraczające tory nowe linie autobusowe 900 i 910.

Czytaj też:

Zaczyna się remont katowickiego dworca 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.