PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne 36 mieszkań komunalnych powstało w Gdańsku ze wsparciem BGK

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego    3 grudnia 2015 - 08:09

W Gdańsku przekazano do użytkowania kolejny budynek mieszkalny zrealizowany na zlecenie Gminy Miasta Gdańska przez Gdańskie TBS sp. z o.o. Od 2005 roku Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał Miastu Gdańsk blisko 30 mln zł bezzwrotnego finansowego wsparcia, które pozwoliło na utworzenie ponad 450 lokali komunalnych.

Inwestycja przy ul. Człuchowskiej 1 w Gdańsku-Ujeścisku została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat.

Budowa budynku mieszkalnego trwała 1 rok. Koszt inwestycji wyniósł ponad 5,93 mln zł, w tym udział finansowego wsparcia Banku Gospodarstwa Krajowego to 2,37 mln zł.

W budynku powstało łącznie 36 mieszkań 2- i 3- pokojowych o powierzchniach od 43,26 do 62,47 m2 oraz 19 garaży. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również pomieszczenia wózkarni. Mieszkania będą wynajmowane od Towarzystwa Budownictwa Społecznego przez Gminę Miasta Gdańska w celu podnajmu osobom niespełniającym warunków otrzymania lokalu socjalnego obowiązujących na terenie Miasta. Zgodnie z zasadami programu Miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o taką ilość lokali, jaka powstała z dofinansowaniem BGK.

Gmina Miasta Gdańska jest aktywnym beneficjentem środków z rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego co pozwala jej na dynamiczne zwiększanie ilości lokali socjalnych i komunalnych.

Inwestycja jest pierwszym etapem zespołu mieszkaniowego realizowanego przez Gdańskie TBS sp. z o.o. przy ul. Człuchowskiej. Dwa pozostałe budynki z 59 mieszkaniami oraz m.in. z placem zabaw dla dzieci zostaną przekazane do użytkowania w październiku 2016 r. Kolejna inwestycja zostanie zrealizowana również przy udziale środków z Funduszu Dopłat.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości ponad 580 mln zł na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których łączna wartość wynosi blisko 2 mld zł. Dzięki tym środkom powstało już ponad 11,1 tys. mieszkań oraz ponad 800 miejsc noclegowych, a kolejne 3.240 lokali/miejsc pozostaje w trakcie realizacji.

Aktualnie Bank Gospodarstwa Krajowego przeprowadza ocenę 125 wniosków na łączną kwotę ponad 96 mln zł złożonych w ramach jesiennego naboru. Ich kwalifikacja nastąpi do 31 grudnia 2015 r.

Od 1 marca do 31 marca 2016 r. BGK będzie przyjmował kolejne wnioski w oparciu o znowelizowaną ustawę. BGK w ramach tzw. wiosennego naboru ma do dyspozycji ponad 50 mln zł.

Informacje o programie

Szczegółowe informacje o warunkach i trybie uzyskania wsparcia dostępne są na stronie internetowej banku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.