PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne 57 mieszkań komunalnych powstało w Toruniu ze wsparciem BGK

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego    18 września 2015 - 09:43

fot. mat.pras.

15 września w Toruniu przekazano do użytkowania 3 budynki mieszkalne zrealizowane na zlecenie Miasta przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o.
 

Od 2005 Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał Miastu Toruń ponad 11 mln 400 tys. zł bezzwrotnego finansowego wsparcia, które pozwoliło na utworzenie 407 lokali oraz 110 miejsc w noclegowni i domu dla bezdomnych.

Inwestycja została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat w wysokości około 3 mln zł oraz środków własnych banku – kredytu komercyjnego udzielonego TTBS przez BGK w wysokości 1,87 mln zł. Mieszkania będą wynajmowane od TTBS przez Gminę Miasto Toruń, a następnie podnajmowane osobom oczekującym na lokal komunalny na terenie Miasta.

W 3 budynkach przy ul. Armii Ludowej 75 w Toruniu powstało łącznie 57 mieszkań 1-, 2- i 3- pokojowych o łącznej powierzchni użytkowej 2 776 mkw oraz 25 garaży. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również wózkarnie oraz suszarnie. Budowa trwała 14 miesięcy, a jej koszt wyniósł około 8 mln zł. Inwestycja jest II etapem realizacji zespołu 5 budynków mieszkalnych. Pierwsze dwa budynki również powstały dzięki środkom rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego.

Zgodnie z zasadami programu Miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o taką ilość lokali, jaka powstała z dofinansowaniem BGK.

Jest to już 11. inwestycja zrealizowana przez Miasto Toruń przy wykorzystaniu środków z rządowego programu. W trakcie budowy jest kolejny blok liczący 20 lokali komunalnych. Termin zakończenia to wrzesień 2016 r., a dopłata z budżetu państwa wyniesie ponad 870 tyś zł.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości 588 mln zł na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których wartość przekroczyła 1,9 mld zł. Dzięki tym środkom powstało blisko 11 tys. mieszkań oraz prawie 800 miejsc noclegowych, a kolejne 2 997 lokali/miejsc jest w trakcie realizacji.

Od 1 września do 30 września br. BGK prowadzi nabór wniosków dotyczących budowy, remontu, przebudowy lub zakupu mieszkań służących najuboższym. BGK w ramach tzw. jesiennego naboru ma do dyspozycji blisko 75 mln zł. Wyniki kwalifikacji wniosków będą znane do 31 grudnia 2015 r.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.