PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne 57 mieszkań komunalnych powstało w Toruniu ze wsparciem BGK

  • Artykuł promocyjny dostarczony przez Bank Gospodarstwa Krajowego    18 września 2015 - 09:43

15 września w Toruniu przekazano do użytkowania 3 budynki mieszkalne zrealizowane na zlecenie Miasta przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o.
 

Od 2005 Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał Miastu Toruń ponad 11 mln 400 tys. zł bezzwrotnego finansowego wsparcia, które pozwoliło na utworzenie 407 lokali oraz 110 miejsc w noclegowni i domu dla bezdomnych.

Inwestycja została zrealizowana dzięki wykorzystaniu środków z rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego z Funduszu Dopłat w wysokości około 3 mln zł oraz środków własnych banku – kredytu komercyjnego udzielonego TTBS przez BGK w wysokości 1,87 mln zł. Mieszkania będą wynajmowane od TTBS przez Gminę Miasto Toruń, a następnie podnajmowane osobom oczekującym na lokal komunalny na terenie Miasta.

W 3 budynkach przy ul. Armii Ludowej 75 w Toruniu powstało łącznie 57 mieszkań 1-, 2- i 3- pokojowych o łącznej powierzchni użytkowej 2 776 mkw oraz 25 garaży. Do dyspozycji mieszkańców przekazano również wózkarnie oraz suszarnie. Budowa trwała 14 miesięcy, a jej koszt wyniósł około 8 mln zł. Inwestycja jest II etapem realizacji zespołu 5 budynków mieszkalnych. Pierwsze dwa budynki również powstały dzięki środkom rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego.

Zgodnie z zasadami programu Miasto zobowiązane jest teraz do powiększenia swojego zasobu lokali socjalnych lub mieszkań chronionych o taką ilość lokali, jaka powstała z dofinansowaniem BGK.

Jest to już 11. inwestycja zrealizowana przez Miasto Toruń przy wykorzystaniu środków z rządowego programu. W trakcie budowy jest kolejny blok liczący 20 lokali komunalnych. Termin zakończenia to wrzesień 2016 r., a dopłata z budżetu państwa wyniesie ponad 870 tyś zł.

Po uruchomieniu w 2007 r. wieloletniego rządowego programu budownictwa socjalnego i komunalnego Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał łączne dofinansowanie o wartości 588 mln zł na realizację ponad 970 przedsięwzięć, których wartość przekroczyła 1,9 mld zł. Dzięki tym środkom powstało blisko 11 tys. mieszkań oraz prawie 800 miejsc noclegowych, a kolejne 2 997 lokali/miejsc jest w trakcie realizacji.

Od 1 września do 30 września br. BGK prowadzi nabór wniosków dotyczących budowy, remontu, przebudowy lub zakupu mieszkań służących najuboższym. BGK w ramach tzw. jesiennego naboru ma do dyspozycji blisko 75 mln zł. Wyniki kwalifikacji wniosków będą znane do 31 grudnia 2015 r.

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.