PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne dotacje na usuwanie skutków powodzi

  • Patrycja Batóg    8 grudnia 2010 - 15:29

Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął trzy kolejne decyzje o dofinansowaniu zadań polegających na usuwaniu skutków tegorocznej powodzi.
Dotację do kwoty blisko 600 tys. złotych otrzymało Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach na naprawę kanału odpływowego oraz przyczółków na zbiorniku w Goczałkowicach oraz remont zapory bocznej i urządzeń drenażowych zapory czołowej w Kozłowej Górze. Instalacje te zostały zniszczone w wyniku powodzi jaka miała miejsce w naszym regionie w maju i czerwcu.

W Goczałkowicach fala powodziowa była dwukrotnie większa niż w 1997 roku. W tej sytuacji nie było szans na uratowanie umocnień skarpy kanału odpływowego i dylatacji na przyczółkach sztolni spustu dennego. Zniszczone został też system telemetrycznego zasuwy spustu przelewu burzowego - elementy niezbędne do prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania goczałkowickiego zbiornika, pełniącego ważną funkcję przeciwpowodziową w zlewni Małej Wisły.

Jeszcze bardziej pilne okazały się naprawy zniszczeń p powodzi na rowie Świerklanieckim będącym częścią zapory w Kozłowej Górze. Tam pojawiły się już nawet przesiąki w skarpach i nasypach zapory. Dalsze zwlekanie z naprawą wiązałoby się z wyłączeniem tego obiektu z eksploatacji i utratą ważnej dla województwa rezerwy powodziowej.


Kolejną dotację do kwoty ponad 630 tys. złotych otrzymał Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych na naprawę zabezpieczeń przeciwpowodziowych w gminach: Nędza, Gorzyce, Radlin i Wodzisław Śląski. Zakończenie tych prac przewidywane jest w połowie 2011 roku.

Do tej pory zarząd Funduszu - zgodnie ze specjalnymi zasadami dofinansowania przedsięwzięć związanych z wystąpieniem klęski żywiołowej- udzielił już wsparcia finansowego w postaci dotacji w wysokości ponad 20 mln zł dla kilkudziesięciu zadań polegających na usuwaniu skutków tegorocznej powodzi oraz związanych z doposażeniem służb ratowniczych.

Beneficjentami tej pomocy są przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, administratorzy lub właściciele rzek, urządzeń wodnych, wodociągowych instalacji ochrony środowiska oraz Komendy Wojewódzkie Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, a także formacje ratownicze działające w ramach służby cywilnej.

Czytaj też:

Alarm przeciwpowodziowy w Wielkopolsce

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.