PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne gminy małopolskie i śląskie w programie Mieszkanie plus

  • PAP/AH    8 listopada 2017 - 16:53
Kolejne gminy małopolskie i śląskie w programie Mieszkanie plus
Realizacja inwestycji mieszkaniowych na wynajem z dojściem do własności spotyka się z bardzo dobrym odbiorem Fot. Shutterstock

Przedstawiciele sześciu gmin z woj. małopolskiego i śląskiego i minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk podpisali w środę w Krakowie listy intencyjne w sprawie przystąpienia do programu Mieszkanie plus.
Do programu przystąpiły: ( z woj. małopolskiego oraz gminy Kuźnia Raciborska i Ujsoły z woj. śląskiego.

Podczas spotkania poinformowano, że powstanie Narodowy Instytut Urbanistyki i Architektury, który ma wspomagać program Mieszkanie plus. Będzie to efektem porozumienia podpisanego w środę w Krakowie przez Krajowy Zasób Nieruchomości z krakowskim Instytutem Rozwoju Miast i warszawskim Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa. Porozumienie, którego stroną jest Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, dotyczy prowadzenia działalności badawczej w obszarach związanych z realizacją rządowego programu Mieszkanie plus.

- Dzisiejsze spotkanie to jedno z wielu spotkań, pan wiceminister Tomasz Żuchowski praktycznie kilka razy w tygodniu w różnych regionach kraju przybliża zapisy, możliwości ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, możliwości realizacji wielkiego programu mieszkaniowego Mieszkanie plus, który może być dzięki tejże ustawie realizowany - powiedział Adamczyk.

Jak podkreślił, "ustawa jest bardzo obszerna i wpisano w nią wiele instrumentów, które mogą i są już praktycznie wykorzystywane dla celów realizacji polityki mieszkaniowej państwa". "To są propozycje skierowane do biznesu, do samorządu i do indywidualnych inwestorów. Naszym celem jest likwidacja deficytu mieszkaniowego 900 tys. mieszkań, którą chcemy przeprowadzić w najbliższym 10-leciu" - powiedział minister.

Jak dodał, "deficyt ten będzie likwidowany przede wszystkim w tej grupie społecznej, której dochody są zbyt wysokie, aby objąć mieszkanie komunalne, ale zbyt niskie, aby osiągnąć możliwości kredytowe i pozwolić sobie na zakup mieszkania czy też domu na wolnym rynku".

- Realizacja inwestycji mieszkaniowych na wynajem z dojściem do własności spotyka się z bardzo dobrym odbiorem (…). Dzisiaj podpisujemy listy intencyjne i porozumienia z samorządami, wczoraj podpisaliśmy porozumienia z Pocztą Polską i PKP SA. To już kilkaset nieruchomości, to już wiele lokalizacji na terenie całego kraju. Te listy intencyjne i porozumienia z samorządami podpisywane każdego dnia uznajemy jako początek realizacji w Polsce tych inwestycji mieszkaniowych, które realizowane są w oparciu o zapisy ustawy o KZN - podkreślił min. Adamczyk.

Minister uczestniczył (8 listopada) w środę w Krakowie w konferencji "Krajowy Zasób Nieruchomości oraz inne inicjatywy legislacyjne Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa", odbywającej się w ramach krajowych konsultacji.

- Bardzo się cieszę, że doszło dziś do spotkania z samorządami, ponieważ jest to okazja, by samorządowcy mogli gruntownie poznać program związany z KZN i wszystkimi działaniami, jakie będą mogli podejmować po to, aby powstawały nowe mieszkania - powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września br. Dzięki niej powstał tzw. bank ziemi, do którego zostaną włączone grunty gminne oraz Skarbu Państwa. To na nich będą budowane mieszkania o atrakcyjnym czynszu w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.