Kolejne miasto myśli o bezpłatnej komunikacji

W Częstochowie od 1 października uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Pilotażowy program potrwa do końca 2018 r., po jego zakończeniu miasto podejmie decyzję, czy komunikacja w Częstochowie będzie w pełni darmowa.
Kolejne miasto myśli o bezpłatnej komunikacji
Prezydent Matyjaszczyk tłumaczy, że miasto chciałoby wcześniej mieć dane dotyczące tego, jakie mogą być skutki wprowadzenie bezpłatnej komunikacji (fot.mzk)

Decyzja zależy od prezydenta miasta, bo to w jego kompetencji jest podpisanie stosownego zarządzenia. - Podjąłem decyzję, żeby od 1 października objąć pilotażowym programem uczniów szkół podstawowych. Pilotaż będzie polegał na tym, że ci młodzi ludzie będą jeździć bezpłatnie środkami miejskiej komunikacji – poinformował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Program potrwa do końca 2018 roku.

- Chcemy sprawdzić, czy efekt, na którym nam zależy, czyli zmniejszenie się liczby samochodów na ulicach, zwiększenie się liczby użytkowników w naszych autobusach i tramwajach oraz poprawa sytuacji ekologicznej i bezpieczeństwa na drogach, zostanie osiągnięty – dodawał prezydent.

Radni SLD zaproponowali także, żeby całkowicie zrezygnować z biletów w Częstochowie.

Prezydent Matyjaszczyk tłumaczy, że miasto chciałoby wcześniej mieć dane dotyczące tego, jakie mogą być skutki takiej decyzji.

Jeśli podjęto by taką decyzję, 240-tysięczna Częstochowa byłaby największym w Polsce miastem z bezpłatną komunikację. Do tej pory takie rozwiązania wprowadzane są w znacznie mniejszych ośrodkach jak Żory czy Kościerzyna.

Darmowe przejazdy dla uczniów, są już znacznie powszechniejsze. Wprowadziła je m.in. ostatnio Warszawa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE