PARTNER PORTALU
  • BGK

Kolejne miasto myśli o bezpłatnej komunikacji

  • pt    6 września 2017 - 19:44
Kolejne miasto myśli o bezpłatnej komunikacji
Prezydent Matyjaszczyk tłumaczy, że miasto chciałoby wcześniej mieć dane dotyczące tego, jakie mogą być skutki wprowadzenie bezpłatnej komunikacji (fot.mzk)

W Częstochowie od 1 października uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów będą mogli korzystać z darmowej komunikacji miejskiej. Pilotażowy program potrwa do końca 2018 r., po jego zakończeniu miasto podejmie decyzję, czy komunikacja w Częstochowie będzie w pełni darmowa.
Decyzja zależy od prezydenta miasta, bo to w jego kompetencji jest podpisanie stosownego zarządzenia. - Podjąłem decyzję, żeby od 1 października objąć pilotażowym programem uczniów szkół podstawowych. Pilotaż będzie polegał na tym, że ci młodzi ludzie będą jeździć bezpłatnie środkami miejskiej komunikacji – poinformował prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Program potrwa do końca 2018 roku.

- Chcemy sprawdzić, czy efekt, na którym nam zależy, czyli zmniejszenie się liczby samochodów na ulicach, zwiększenie się liczby użytkowników w naszych autobusach i tramwajach oraz poprawa sytuacji ekologicznej i bezpieczeństwa na drogach, zostanie osiągnięty – dodawał prezydent.

Radni SLD zaproponowali także, żeby całkowicie zrezygnować z biletów w Częstochowie.

Prezydent Matyjaszczyk tłumaczy, że miasto chciałoby wcześniej mieć dane dotyczące tego, jakie mogą być skutki takiej decyzji.

Jeśli podjęto by taką decyzję, 240-tysięczna Częstochowa byłaby największym w Polsce miastem z bezpłatną komunikację. Do tej pory takie rozwiązania wprowadzane są w znacznie mniejszych ośrodkach jak Żory czy Kościerzyna.

Darmowe przejazdy dla uczniów, są już znacznie powszechniejsze. Wprowadziła je m.in. ostatnio Warszawa.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.